Jak mówić, żeby Twoi pracownicy Cię słuchali? Poznaj nasze sposoby na lepszą komunikację w firmie.

Spis treści:

Sposoby na lepszą komunikację w firmie

Jak mówić, żeby Twoi pracownicy Cię słuchali? Poznaj nasze sposoby na lepszą komunikację w firmie.

Świetny kontakt z pracownikami niewątpliwie ułatwia codzienne życie. Kiedy dobrze rozumiesz się z osobami, które zatrudniasz, owocuje to większą efektywnością całej firmy. Nic dziwnego! Zadowolony pracownik odczuwa więź ze swoim miejscem pracy i w rezultacie bardziej angażuje się w powierzone mu zadania. Jak komunikować się z zatrudnionymi ludźmi, aby stworzyć pozytywną atmosferę sprzyjającą wspólnemu osiąganiu zamierzonych celów? Przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na lepszą komunikację w firmie.

1. Zacznij od rozmowy kwalifikacyjnej

Statystyczny Polak spędza w pracy 160 godzin miesięcznie. To prawie 1000 minut! Jeśli sam odpowiadasz za zatrudnienie pracowników, decyzja z kim będziesz dzielić ten czas należy właśnie do Ciebie – podejmij ją mądrze.

Już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej warto zwracać uwagę nie tylko na umiejętności kandydata, ale również na chemię między Wami. Czasami warto dać szansę osobie, która ma np. mniejsze doświadczenie, lecz lepiej się rozumiecie. Ten schemat działa również w drugą stronę. Nawet najlepsze kompetencje nie pomogą, jeśli pracownik nie czuje się zaangażowany w sprawy firmy i niedbale wykonuje powierzone mu zadania.

2. Jasno określaj zasady

Problemy z komunikacją w firmie to często po prostu nieporozumienia. Nawet jeśli coś jest oczywiste dla Ciebie, nie musi takie być dla Twojego współpracownika. Czas poświęcony na przedstawienie nowej osobie zasad panujących w firmie zaoszczędzi Wam nieporozumień w przyszłości. Polecamy stworzenie jasnych procedur postępowania w poszczególnych sytuacjach. Stosujemy ten system we własnej firmie, dzięki czemu każdy nasz klient spotyka się z równie wysoką jakością obsługi, niezależnie od tego, która Wirtualna Asystentka jest jego opiekunem.

3. Pytaj o zdanie

Twoja firma to Twoje dziecko – nic dziwnego, że chcesz dla niej tego co najlepsze i wszystkie uwagi na jej temat traktujesz osobiście. Czasem warto jednak posłuchać opinii osób, które mają do przedsiębiorstwa mniej personalny stosunek. Pytając o zdanie swoich pracowników nie tylko możesz dowiedzieć się czegoś ciekawego, ale również pozyskać ich sympatię. Osoba, która czuje, że ma realny wpływ na rozwój firmy w której jest zatrudniona, poczuje z nią większą więź i chętniej będzie wykonywać powierzone jej obowiązki.

Zasięganie opinii pracowników jest szczególnie istotne, jeśli Ty wykonujesz managerskie zadania, a oni walczą na pierwszym froncie, obsługując klientów. Warto mieć rękę na pulsie i regularnie dopytywać jak sobie radzą. Być może schemat pracy wymaga aktualizacji, w biurze przydałoby się nowe narzędzie albo odpowiednie szkolenie w odpowiedzi na nowe potrzeby klientów? Pytając pracowników o zdanie, możesz uzyskać takie informacje i podjąć na czas odpowiednie kroki, zanim sprawy wymkną się spod kontroli.

4. Chwal

Z badań pewnego japońskiego uczonego wynika, że liczba udzielonych pochwał powinna aż 5-krotnie przewyższać liczbę nagan. Jeśli Twoi pracownicy wykonują kawał dobrej roboty – nie bój się im tego powiedzieć! Oczywiście nie sugerujemy, by komunikacja w pracy ograniczała się do samych pozytywów. Czasem konieczne jest zwrócenie uwagi, ale dzięki odpowiedniej dawce pochwał na co dzień Twoi pracownicy będą wiedzieć, że jesteś niezadowolony z tej jednej, konkretnej sprawy, a nie z ogółu ich pracy.

5. Integruj się!

Tak, wiemy – często nadmiar obowiązków sprawia, że brakuje czasu na integrację z pracownikami. Mimo to zalecamy, by choć raz na kilka tygodni go wygospodarować. Nie musisz organizować imprez integracyjnych. Wystarczy, jeśli czasem zjecie wspólnie lunch lub wymienicie parę słów przy ekspresie do kawy. Takie drobne gesty mają ogromny wpływ na sposób, w jaki odbierają Cię pracownicy, a w rezultacie na atmosferę i ogół komunikacji w firmie. Może warto zacząć już dziś?

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7, 50-262 Wrocław.

Dane osobowe przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Zadbamy o Twoją stronę na Wordpressie

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.