Praca zdalna. Zobacz, jak robić to dobrze

Spis treści:

praca zdalna

Praca zdalna na początku wydaje się być wspaniałym rozwiązaniem – oszczędzasz czas i pieniądze na dojazdy, sam ustalasz godziny swojej pracy, w każdej chwili możesz zrobić sobie przerwę, możesz pracować siedząc na ulubionej kanapie, w piżamie… plusów jest wiele. Po pewnym czasie pojawiają się jednak minusy:

  • Nie chodząc do biura, powoli tracisz kontakt ze swoim przełożonym i współpracownikami;
  • Twoje zaangażowanie w sprawy firmy powoli topnieje;
  • Masz problemy z motywacją;
  • Czujesz się niedoceniany;
  • Brakuje Ci informacji zwrotnych

Efektywna praca zdalna – 8 wskazówek

Często zdarza się, że praca zdalna kładzie się cieniem na jakości współpracy i poczuciu przynależności do firmy – to jeden z podstawowych minusów takiego rodzaju zatrudnienia. Na szczęście można temu zapobiec. Jeśli zależy Ci na tym, aby czuć więź ze swoim zespołem, po prostu musisz się trochę wysilić. Oto, co powinieneś robić:

1. Pracuj zdalnie w tych samych godzinach.

Praca zdalna ma jeden bardzo duży plus – elastyczny czas pracy. Z drugiej jednak strony pracując w innych godzinach niż reszta Twojego zespołu, przestajesz trzymać rękę na pulsie i ryzykujesz poczucie osamotnienia. Warto zatem tak zaplanować swoją pracę, aby znaleźć czas na rozmowę ze współpracownikami w czasie rzeczywistym i dzielenie się pomysłami i opiniami „na żywo” – przez telefon lub internetowe komunikatory.

2. Orientuj się w obowiązkach innych pracowników.

Kiedy tracisz z oczu przepełnione skrzynki e-mailowe swoich współpracowników i szefa, który biega wokół jak oszalały, obowiązki innych mogą łatwo umknąć Twojej uwadze. Staraj się więc orientować, nad czym aktualnie pracują inni – sprawdź, czy możesz im pomóc albo zaangażować się w zadania, których zazwyczaj nie wykonujesz. Z drugiej strony upewniaj się, że inni wiedzą co Ty obecnie robisz. Ciebie również nie widać ani nie słychać. Praca zdalna wymaga skutecznej komunikacji.

3. Ustalaj terminy, których możesz dotrzymać.

Jako wirtualny pracownik nie masz dostępu do wszystkich biurowych udogodnień. Jeśli Twój komputer się zepsuje, raczej nie możesz liczyć na natychmiastowy przyjazd kogoś z działu informatycznego. Oprócz tego musisz liczyć się z różnymi czynnikami odciągającymi Twoją uwagę od pracy i utrudniającymi koncentrację (jak sąsiad ćwiczący grą na perkusji, dzwoniący telefon albo gotująca się zupa). Dlatego ustalając terminy wykonania zadań bądź realistą i bierz pod uwagę swoje faktyczne możliwości – unikniesz nerwowego pośpiechu i sprawisz, że współpracownicy będą mogli na Tobie polegać.

4. Znajdź kogoś, kto Ci pomoże w pracy zdalnej.

Kiedy pracujesz w biurze przypominasz sobie o ciążącej na Tobie odpowiedzialności za każdym razem, gdy siadasz za biurkiem. Twoi współpracownicy i przełożeni widzą, że fizycznie pojawiłeś się w pracy i wykonujesz swoje obowiązki. Natomiast pracując zdalnie nie czujesz na sobie wzroku członków zespołu, który pomaga Ci trzymać się wytycznych. Dlatego poproś kogoś, aby Cię kontrolował – czasem wystarczy krótki e-mail albo telefon z pytaniem, jak Ci idzie, aby zmotywować się do działania. Praca zdalna będzie wtedy łatwiejsza.

5. Korzystaj z różnych rodzajów komunikacji.

Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem komunikacji pomiędzy członkami zespołu jest zwykle wymiana e-maili. Niestety, często są one źle interpretowane. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś unikać używania swojej e-skrzynki – z drugiej jednak strony lepiej jeśli e-maile nie są jedynym sposobem wymieniania myśli, poleceń i pytań. Wypróbuj czaty internetowe, które doskonale nadają się do komunikacji na żywo z kilkoma osobami, lub wideokonferencje, aby spotkać się z każdym „twarzą w twarz”.

6. Dobrze się zorganizuj.

Praca zdalna i zespołowa wiąże się z dużą ilością korekt, poprawek i aktualizacji plików. Bez odpowiedniego zarządzania istotne etapy pracy nad projektem mogą zostać pominięte lub zignorowane. Co możesz zrobić?

  • Stwórz system do zarządzania plikami. Jeśli to możliwe umieść go w chmurze, tak aby wszyscy mogli pracować razem.
  • Zastanów się na używaniem programu do udostępniania ekranu komputera lub umożliwieniem współpracownikom uzyskania dostępu do swoich komputerów.
  • Stwórz kurs wideo, tłumaczący nowe projekty.

7. Kontroluj swoją wydajność.

Ponieważ jesteś odizolowany od swojego zespołu możesz czuć się tak, jakbyś pracował na własną rękę. Po jakimś czasie możesz poczuć się przepracowany i niedoceniany. Mierz więc swoją produktywność, aby zdawać sobie sprawę z tego, co faktycznie zrobiłeś. Notuj, ile godzin dziennie poświęcasz na pracę. Jeśli Twój przełożony nie przeprowadza regularnych przeglądów pracy, rób to sam – np. co kwartał. Twoja ocena będzie co prawda subiektywna, ale krytycznie spojrzenie na własny wkład jest bardzo ważne.

8. Stań się częścią rodziny.

Razem ze współpracownikami stwórzcie rodzinną atmosferę w pracy. Podejmij wysiłek i poznaj ludzi, z którymi pracujesz – sprawdź, co zamieszczają na portalach społecznościowych, a kiedy masz okazję spróbuj porozmawiać na osobiste tematy. Łatwo rzucić lwom na pożarcie osoby, których się nie zna. Postaraj się nawiązać realny kontakt, umówić na kawę, od czasu do czasu wpaść do siedziby firmy. Jeżeli podejmiesz takie próby, współpracownicy z pewnością się odwzajemnią.

Dzięki powyższym wskazówkom praca zdalna będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Polecamy!

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7, 50-262 Wrocław.

Dane osobowe przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Zadbamy o Twoją stronę na Wordpressie

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.