5 sposobów na dobre zarządzanie czasem

Spis treści:

dobre zarządzanie czasem

Termin „zarządzanie” robi ostatnio niezwykłą karierę. Zarządzamy wszystkim – zasobami ludzkimi, jakością, wiedzą, ryzykiem, emocjami, stresem, środowiskiem, kulturą, czasem… Właśnie, czy czasem można tak naprawdę zarządzać? A może tylko nam się wydaje, że potrafimy nad nim zapanować? W końcu czas płynie nieprzerwanie, jednostajnie, zupełnie niezależnie od nas. Choćbyśmy stawali na głowie, nie cofniemy go ani nie przyspieszymy. Poznaj 5 sposobów na dobre zarządzanie czasem. 

Jak zauważa John C. Maxwell,  dobre zarządzanie czasem to oksymoron, ponieważ czas znajduje się poza naszą kontrolą. Możemy jednak zarządzać sobą w czasie, czyli, mówiąc prościej, jak najlepiej wykorzystywać te sekundy, godziny i tygodnie, które zostały nam dane. Najczęściej słyszane kłamstwo? Nie mam czasu. Powtarzamy to zdanie machinalnie, bez głębszej refleksji. Prawda jest jednak inna – każdy z nas ma go dokładnie tyle samo, 24 godziny na dobę. Pytanie brzmi, na co go przeznaczamy. Czy przecieka nam przez palce, czy też potrafimy mądrze go spożytkować? Nikt nie potrafi rozmnożyć czasu, jeśli jednak wyznaczamy sobie kierunek i konsekwentnie realizujemy założone cele, możemy sprawić, aby czas działał na naszą korzyść.

Jak zatem maksymalnie wykorzystać cenne minuty? Czy możliwe jest dobre zarządzanie czasem? Poniżej znajdziesz pięć cech ludzi, którzy robią to w mądry sposób. Warto je w sobie rozwijać.

1. Zdecydowanie

Mądre wykorzystywanie czasu oznacza przeznaczenie go na takie działania i aktywności, które zbliżą nas do upragnionego życiowego celu. Najpierw jednak należy ten cel określić i konsekwentnie do niego dążyć. Skacząc „z kwiatka na kwiatek” marnujemy czas. Z drugiej strony nie warto tracić czasu na rzeczy, które nie sprawiają nam radości ani nie dają satysfakcji tylko po to, aby skończyć to, co zaczęliśmy, jeśli w międzyczasie zmieniły się nasze priorytety. Wniosek? Zanim zaczniemy działać, dobrze przemyślmy, czy chcemy właśnie w ten sposób inwestować swój czas.

Dotyczy to różnych spraw – wyboru studiów, ścieżki kariery, życiowego partnera, przyjaciół, hobby… Nierzadko słyszymy zdania typu: „Zmarnowałem na to tyle lat…” Jeśli więc czujemy, że coś nam nie odpowiada, lepiej zdecydować się na zmiany wcześniej niż później – i w ten sposób „zaoszczędzić” trochę czasu. A kiedy czujemy, że odnaleźliśmy swoje prawdziwe życiowe powołanie, nie żałujmy czasu na realizację związanych z nim celów. Z pewnością nie będzie to czas zmarnowany.

2. Postępowanie zgodnie z wyznawanymi wartościami

Kiedy spędzamy czas w zgodzie w naszą hierarchią wartości, czujemy się usatysfakcjonowani. To bardzo proste, a jednak zdarza nam się o tym zapomnieć. Domatorzy będą szczęśliwi, spędzając spokojny weekend w zaciszu własnego pokoju, podczas gdy dla szalonych imprezowiczów albo zapalonych turystów byłby to szczyt nudy i zmarnowane dni.

Oczywiście nie możemy przez 24 godziny na dobę realizować swoich pasji albo spędzać czasu z przyjaciółmi na beztroskich rozmowach, warto jednak wykorzystywać tak zwane wolne chwile na aktywności, które naprawdę lubimy i te zgodne z naszym charakterem i światopoglądem, nawet jeśli osoby z otoczenia sugerują, że jesteśmy niemodni, nudni albo dziwaczni. Niektórzy lubią udzielać się społecznie lub politycznie, inni wolą poczytać książkę albo pójść na ryby. Nie ma pasji lepszych i gorszych, tak jak obiektywnie nie można ocenić, czyja hierarchia wartości jest lepsza. Natomiast kierowanie się własnymi wartościami z pewnością wspomaga dobre zarządzanie czasem.

3. Rozwijanie mocnych stron

Ludzie, którzy wykorzystują czas we właściwy sposób bazują na swoich mocnych stronach. Dzięki temu stają się skuteczni. Przeciętność się nie opłaca. Jeśli więc oceniasz swój poziom umiejętności w jakiejś dziedzinie na 2 w skali od 1 do 10, nie trać czasu na żmudne ćwiczenia – prawdopodobnie nie uda Ci się osiągnąć więcej niż 4. Zamiast tego zastanów się do czego masz predyspozycje i zacznij rozwijać się w tym kierunku, a Twoje szanse na mistrzostwo w danym zakresie znacznie się zwiększą!

Najpierw odkryj swoją dziedzinę, a następnie użyj samodyscypliny, aby stać się ekspertem. Kiedy już wdrapiesz się na szczyt, nie będziesz żałował żadnej godziny poświęconej na ćwiczenia. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku, gdy mimo miesięcy albo nawet lat żmudnej pracy odkryjesz, że nie zrobiłeś znacznych postępów.

4. Wybieranie szczęścia

Tak, szczęście jest w pewnym stopniu świadomym wyborem. Można spędzać całe dnie na rozpamiętywaniu niepowodzeń i użalaniu się nad sobą, można godzinami oglądać wystrzałowy samochód sąsiada i zielenieć z zazdrości, można zawsze znaleźć sto powodów do narzekania i rozmawiać tylko na przykre tematy.

Z drugiej strony można ten sam czas spędzić na pielęgnowaniu przyjaźni, szukaniu sposobów na podniesienie komfortu życia, sprawianiu sobie mniejszych i większych przyjemności, nieśpiesznym celebrowaniu miłych chwil… Jednym słowem, na byciu szczęśliwym lub dążeniu do tego stanu.

Szczęście niezmiennie plasuje się na szczytach rankingów pożądanych wartości, zatem czas spędzony na jego poszukiwaniu na pewno nie będzie zmarnowany. Podobno jedną z rzeczy, której najbardziej żałujemy na łożu śmierci jest zbyt mała ilość czasu poświęcana najbliższym osobom. Nie popełnij tego błędu!

5. Dzielenie się

Osoby, które robią dobry użytek z czasu, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, aby zwiększać ich potencjał i możliwości. Zdają sobie sprawę z własnych ograniczeń i tego, że prawdziwa siła tkwi w pracy zespołowej. Aby zwiększyć swoją „siłę rażenia” i wpływ na otoczenie, tworzymy grupy, zespoły, społeczności. W ten sposób, mądrze dzieląc się zadaniami, oszczędzamy czas swój i innych.

Warto sobie uświadomić, że lepiej inwestować w ludzi niż w rzeczy. To oni, nasi protegowani, uczniowie, dzieci, poniosą dalej w świat nasze osiągnięcia, „odziedziczą” naszą wiedzę, pogląd na świat. Ludzie, którzy chętnie dzielą się swoim czasem z innymi, patrzą na rzeczywistość w dalszej perspektywie, nie ograniczając się do przysłowiowego czubka własnego nosa. Wyposażają innych w kluczowe wartości i z dumą obserwują ich rozwój wiedząc, ze mieli w nim swój udział.

Dobre zarządzanie czasem

Nawet gdybyśmy bardzo chcieli, nie potrafimy rozmnożyć czasu. To zasób, który jest dla nas ograniczony i nieustannie się kurczy. Z pewnością jednak dobre możemy się nauczyć, jak mądrze go wykorzystać. Dobre zarządzanie czasem (i samym sobą) leży w zasięgu naszych możliwości. A co dla Ciebie znaczy dobre zarządzanie czasem?

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7, 50-262 Wrocław.

Dane osobowe przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Zadbamy o Twoją stronę na Wordpressie

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.