Pokonaj stres w pracy w 15 minut! Poznaj szybkie metody rozładowania napięcia w pracy

stres w pracy

Natłok codziennych obowiązków przyprawia Cię o ból głowy? Nieprzyjemne wydarzenie w pracy wytrąca Cię z równowagi na wiele godzin? Denerwujesz się już na samą myśl o naglących terminach? Stres w pracy to codzienność dla wielu osób. Dowiedz się, jak błyskawicznie się z nim uporać!

Stres w pracy szkodzi

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że stres szkodzi Twojemu organizmowi. Ale czy wiesz jak bardzo? Permanentne napięcie skutkuje bólami mięśni karku i barków, obniża odporność organizmu, powoduje wrzody, nadciśnienie, a nawet depresję. Co zrobić, kiedy stres zaatakuje Cię w pracy? Po pierwsze:

Uśmiechnij się

Nawet jeśli w sytuacjach stresowych uśmiech to ostatnie na co masz ochotę, spróbuj przetestować ten sposób na poprawę samopoczucia. Zostało udowodnione, że nawet sztuczny uśmiech powoduje wzrost produkcji endorfin – tzw. “hormonów szczęścia”, odpowiadających za dobry nastrój. Tak więc gdy następnym razem napięta atmosfera w pracy przyprawi Cię o czarną rozpacz, uśmiechnij się szeroko…

…albo rozpłacz

Nie musisz wstydzić się płaczu! To naturalna – i zdrowa! – reakcja organizmu na sytuacje stresowe, z którymi nie może sobie poradzić. Kiedy płaczesz, Twoje ciało wydziela dwa hormony – opioidy i oksytocynę, a ich zadaniem jest przyniesienie natychmiastowej ulgi poprzez obniżenie poziomu stresu. Niestety, pomimo dobroczynnego działania łez, w miejscu pracy zazwyczaj nie są one mile widziane. Aby uchronić się od ciekawskich spojrzeń, znajdź ustronne miejsce gdzie będziesz mógł dać upust negatywnym emocjom.

Zjedz coś dobrego

W sytuacjach stresowych błyskawicznie poprawić humor może dobra przekąska. Nie mówimy tutaj o ciastkach czy batonikach! Pamiętaj, zajadanie stresu niezdrowym jedzeniem nie sprawi, że on zniknie, za to prawdopodobnie spowoduje pojawienie się kilku nadprogramowych kilogramów. Kiedy odczuwasz negatywne emocje, postaw na zdrowy posiłek, zawierający produkty takie jak łosoś, kiszone warzywa, awokado lub szpinak. Substancje w nich zawarte pomagają skutecznie zwalczyć złe samopoczucie, nie powodując przy tym skutków ubocznych. Stres zaatakował znienacka? Sięgnij po szybką przekąskę. Idealnie sprawdzą się suszone morele, pistacje oraz różne pestki i ziarna.

Zrób sobie przerwę

Wiele osób w natłoku codziennych obowiązków boi się oderwać od pracy choć na moment. Nic dziwnego. Kiedy jednocześnie odbierasz ważny telefon, odpisujesz na zaległe maile, a współpracownik przychodzi do Ciebie z prośbą o natychmiastową pomoc, ostatnie o czym myślisz to odpoczynek. To błąd! Naucz się postrzegać przerwę nie jako przyjemny dodatek, ale konieczność. Wygospodarowanie chwili dla siebie pozwoli Ci odpocząć i nabrać dystansu do codziennych obowiązków. Jeśli nie masz czasu na dłuższą przerwę, skorzystaj w ciągu dnia z 2-3 mniejszych: zaparz swoją ulubioną herbatę, przespaceruj się po biurze, wyjrzyj przez okno i zaczerpnij trochę świeżego powietrza. Dzięki tym prostym czynnościom obniżysz poziom stresu, uspokoisz się i wrócisz do pracy wypoczęty.

Oddeleguj część zadań

Stres w pracy często wynika z nadmiaru obowiązków. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców i właścicieli firm. To ich najczęściej dopada “syndrom Zosi – Samosi”, czyli potrzeba samodzielnego dopilnowania wszystkich spraw. Niestety zwyczaj brania na własne barki wszelkich spraw wiąże się z nieustannym stresem i przemęczeniem, co może prowadzić nawet do wypalenia zawodowego. Może już czas podzielić się z kimś obowiązkami? Nie musisz zatrudniać dodatkowego pracownika. Dzięki współpracy z  Wirtualną Asystentką zyskasz codzienne wsparcie całego zespołu specjalistów: redaktorów, marketingowców, grafików… Nasi klienci wiedzą, że sekret bezstresowej pracy tkwi w delegowaniu obowiązków odpowiednim osobom. To co, przekonaliśmy Cię?

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Skontaktujemy się z Tobą mailowo, żeby ustalić konkretny termin konsultacji.