Tworzenie i planowanie treści na social media – 10 wskazówek

Spis treści:

Planowanie treści na social media

Też tak masz? Na początku aż rozpiera Cię zapał, ale nie widzisz efektów od razu i szybko się poddajesz? Albo zerkasz z zazdrością na rosnące konta innych osób, zastanawiając się, dlaczego im się udało? Tymczasem to nie żaden przypadkowy dar od losu, ale dobrze przemyślana strategia. Tworzenie i planowanie treści na social media to wymagające zadanie. Jak stworzyć więc porządny harmonogram postów na social media i skąd czerpać inspirację do tworzenia treści?

Jeżeli nie czytałeś jeszcze naszych wcześniejszych artykułów związanych z publikowaniem treści na social mediach, to koniecznie zerknij tutaj:

– 7 skutecznych strategii tworzenia treści na social media
– Jak rolki na Instagramie mogą pomóc w budowie Twojego biznesu? – część 1
– Jak robić reelsy na Instagramie, które zwiększają zasięgi? – część 2

1. Stwórz własny bank pomysłów

Bank własnych pomysłów to konieczność! Zrób burzę mózgu. Zapisz na kartce wszystko, co przychodzi Ci do głowy – nawet jeśli w danym momencie wydaje Ci się to irracjonalne, niewykonalne albo po prostu głupie.

W spisywaniu pomysłów pomogą Ci różnorodne pytania. Zastanów się, gdybyś był nowicjuszem w Twojej dziedzinie, to:

 • Co sam chciałbyś wiedzieć?
 • Jakich informacji byś potrzebował?
 • Co sam chętnie byś czytał?
 • Czego sam byś poszukiwał?
 • Jaki rodzaj treści najchętniej byś oglądał?

Zbierz wszystkie swoje pomysły w jednym miejscu. Przyporządkuj spisane opcje do założonych przez Ciebie celów. Możesz to zrobić na dwa sposoby: wypisać wszystkie pomysły, a potem pogrupować je i przyporządkować je do celów lub na odwrót, wypisać różne cele, a potem spróbować połączyć je ze swoimi pomysłami. Przykładowe cele dla treści mogą być różne:

 • edukacja – ludzie chcą się edukować, ale często lekko i przyjemnie, zwłaszcza, kiedy przeglądają Internet po pracy;
 • poprawienie humoru (rozrywka),
 • pobudzenie do dyskusji,
 • podbicie zasięgów.

Wszystkie swoje pomysły spisz w specjalnie dedykowanym do tego miejscu. Te najlepsze często przychodzą niespodziewanie, warto je więc notować, aby nie zostały zapomniane.

planowanie treści na social media

2. Szukaj inspiracji do tworzenia treści na social media

Oczywiście, możesz zerknąć na działania Twojej konkurencji, ale wyłącznie po to, aby się zainspirować. Kopiowanie nie ma sensu. Każda branża to wielki tort – dla każdego znajdzie się kawałek. Nawet, jeśli będziesz mówić o tym samym, to w inny sposób, z inną energią. Przykładowe, inspirujące pomysły na posty, to:

 • odpowiedzi na pytania klientów,
 • poradniki,
 • nowinki i ciekawostki branżowe, itp.
 • pytania o podjęcie decyzji lub prosty wybór,
 • kulisy pracy,
 • codzienne życie,
 • przydatne narzędzia, programy do pracy;
 • rezultaty przed/po, itp.

3. Korzystaj z generatorów pomysłów

Nie masz naprawdę żadnych pomysłów? Nic nie przychodzi Ci do głowy? Możesz skorzystać z ChatGPT. Nie, nie chodzi o pisanie i kopiowanie całych postów! Raczej o podanie propozycji na ciekawe tematy. Dzięki takiej liście może Ci być łatwiej dodać swoje własne pomysły lub zmodyfikować te poddane przez chat, adaptując je do własnych potrzeb.

Warto skorzystać też z Answer The Public – to skarbiec pełen pomysłów. Możesz znaleźć tam całą listę tematów, którymi interesuje się Twoja grupa odbiorców, dzięki temu dowiesz się, jakie ma potrzeby i problemy. Jak to działa? Wystarczy wpisać interesujące Cię słowa kluczowe, aby otrzymać odpowiedzi.

4. Twórz materiały na zapas

Opracuj kilka uniwersalnych postów, które będą nadawały się do publikacji w każdym momencie. Załóż specjalny folder, w którym będziesz przechowywać pliki tego typu. Zawsze warto mieć w zanadrzu co najmniej kilka postów zapasowych. Są niezwykle potrzebne, kiedy masz jakieś opóźnienia w przygotowaniu materiałów, przesuwasz premierę produktów itp. Zdecydowanie usprawnią one Twoją pracę i zapobiegną powstawaniu luk.

5. Nawiązuj do bieżących wydarzeń

Ciekawą odmianą postów może być real-time marketing, który opiera się na nawiązywaniu do bieżących wydarzeń. Niemniej jednak uważaj, aby nie przesadzić i aby ta forma nie znudziła się Twoim odbiorcom. Nie nawiązuj do każdego święta czy wydarzenia. Wybierz te, które naprawdę ściśle łączą się z Twoją marką oraz tym, co robisz.

Dla realizacji tego typu postów skorzystaj z kalendarza świąt typowych i nietypowych, komentarzy i wiadomości od odbiorców lub trendów używanych w danym czasie.

Planowanie treści

6. Zaplanuj etapy pracy przed publikacją

 Gdy masz już określone cele, przygotowane tematy, teraz czas na ich opublikowanie. Zastanów się, który temat będzie bardziej odpowiedni na post, film czy krótką rolkę. Wbrew pozorom, przygotowanie publikacji wymaga sporo czasu. Część tej pracy możesz zlecić zewnętrznej organizacji. Potencjalne zadania związane z publikacją postów to:

 • przygotowanie strategii i banku pomysłów,
 • przygotowanie treści,
 • sprawdzenie treści,
 • zmontowanie filmików,
 • wykonanie grafik,
 • zaplanowanie publikacji.

Sprawdź najpierw sam, ile czasu zajmują Ci poszczególne etapy pracy, a następnie zastanów się, co Ty chcesz i jesteś w stanie zrobić, a co wolisz oddelegować innym.

7. Planowanie postów – narzędzia

Stwórz arkusz (najlepiej w Excelu) ze swoimi pomysłami, uwagami, sposobami realizacji, a następnie z datami, kiedy chcesz, aby pojawiły się dane treści. Możesz dodać również kolumny dotyczące zasięgów, polubień czy popularności, dzięki czemu przeanalizujesz swoje działania i sprawdzisz, które są najlepiej odbierane przez Twoją społeczność oraz przynoszą oczekiwany rezultat. Media społecznościowe pozwalają również na planowanie z wyprzedzeniem (miesiąc do przodu), więc możesz zarezerwować jeden dzień na zaplanowanie postów na cały nadchodzący miesiąc.

Przy temacie planowania warto wziąć pod uwagę godziny publikowania postów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy jest najlepszy czas na publikację. Dużo zależy od Twojej grupy odbiorców oraz ich potencjalnego kalendarza.

8. Planowanie postów – pomocne aplikacje

 • Hootsuite – pozwala na wyświetlanie harmonogramów postów ze wszystkich platform na jednym pulpicie. Masz również możliwość obserwowania wybranych przez Ciebie słów kluczowych. Aplikacja jest zintegrowana z Instagramem, Facebookiem, YouTubem, LinkedInem, Twitterem oraz Pinterestem; jednak w bezpłatnej wersji możesz obsługiwać tylko 2 konta.
 • Buffer – aplikacja pozwala na planowanie postów na Instagramie, Facebooku, LinkedInie i Twitterze. Bezpłatny plan pozwala na obsługę 3 kont.
 • Meta Business Suite – najbardziej powszechna, darmowa, ale daje możliwość na publikacje postów tylko na Instagramie i Facebooku, co jednak dla wielu twórców i przedsiębiorców jest wystarczające na początku.

Narzędzia do planowania postów są bardzo pomocne, ponieważ pozwalają:

 • spojrzeć z dystansu na swoje działania,
 • oszczędzić sporo czasu,
 • analizować statystyki dotyczące zaangażowania,
 • zarządzać wszystkimi swoimi kontami w jednym miejscu.

9. Reaguj na aktywność odbiorców treści

Przygotowanie postów to jeszcze nie wszystko. Reaguj na to, co się dzieje po publikacji Twoich postów, storisów czy rolek. Pamiętaj również o monitorowaniu swoich działań na bieżąco. Co się najlepiej sprawdza? Które posty wywołują najwięcej komentarzy, polubień i interakcji? Zapisuj i wyciągaj wnioski.

planowanie treści

10. Tworzenie i planowanie treści na social media 

 Tworzenie i planowanie treści na social media to złożona i dobrze przemyślana praca, która wymaga konsekwencji, wytrwałości i kreatywności. To często pełnoetatowe stanowisko wymagające sporo czasu. Jeżeli marzysz o profesjonalnych mediach społecznościowych, skontaktuj się z nami. Na pewno pomożemy.

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7, 50-262 Wrocław.

Dane osobowe przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Zadbamy o Twoją stronę na Wordpressie

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.