7 skutecznych strategii tworzenia treści do social media

Spis treści:

7 skutecznych strategii tworzenia treści do social media

Dużo osób obserwuje Twoje social media, ale mało kto komentuje Twoje posty? Albo wręcz przeciwnie – masz wiele interakcji, ale nie przekłada się to na sprzedaż? W efekcie być może zastanawiasz się, czy te social media mają jakikolwiek sens. Wątpisz, czy Twój produkt i usługi są odpowiednie do tego typu promocji. Spokojnie! Poznaj 7 skutecznych strategii tworzenia treści do social media, dzięki którym zwiększysz zaangażowanie i sprzedaż.

Alicja nie znosi social mediów, ale na szkoleniu dowiedziała się, że obecność w nich jest bardzo ważna dla rozwoju biznesu. To jedyny powód, dla którego od czasu do czasu publikuje posty, w zależności od tego, co przyjdzie jej do głowy. Ostatecznie brak jej spójności i regularności, przez co odbiorcy opuszczają jej konto.

Agnieszka z kolei próbowała już wszystkich metod, ale niecierpliwiła się brakiem efektów, przez co porzuciła działania. Dalej zastanawia się, gdzie pozyskać klientów i z zazdrością patrzy na koleżanki z branży, które nie narzekają na brak sprzedaży z Instagrama.

Chaos może być dobrą opcją na chwilę, jak krótka, spontaniczna wyprawa za granicę. Przeprowadzka do nowego kraju wymaga jednak załatwienia wielu spraw i przemyślenia życiowych kwestii. Trzeba ją dobrze zaplanować, podobnie jak strategię na social media.

Znajdź swoją drogę w social mediach

Strategia to droga do realizacji Twoich celów biznesowych. Im bardziej szczegółowo opracujesz Twój plan, tym bardziej będzie skuteczny. Inaczej mówiąc – to GPS, który doprowadzi Cię do miejsca, w którym chcesz być. Jasne, możesz jechać i bez niego, ale jeśli nie chcesz pobłądzić, wjechać w ślepą uliczkę i dotrzeć do celu z konkretnym opóźnieniem, to bierz pod uwagę jego wskazówki.

Kluczowe cele dla biznesu to:

  • zwiększenie świadomości marki,
  • budowanie zaangażowanej społeczności,
  • sprzedaż własnych produktów i usług,
  • zwiększenie ruchu na stronie.

To dość uniwersalne cele. Czy pokrywają się z Twoimi? Co jest Twoim celem na najbliższy kwartał?

W precyzyjnym określeniu celów pomoże Ci metoda SMART. Każdy cel powinien być konkretny, mierzalny, atrakcyjny, realny i możliwy do określenia w czasie. Jego precyzyjne nazwanie pozwoli dobrać Ci odpowiednie sposoby jego realizacji. Zyskasz sporo czasu i oszczędzisz sobie nerwów na niepotrzebne i często chaotyczne działania, które nie przyniosą rezultatów i tylko zrażą Cię do social mediów. Zakładam, że zapisałeś swój cel. Co dalej?

Bez grupy docelowej ani rusz

Nim przejdziesz do planowania strategii mediów społecznościowych, najpierw zastanów się, dla kogo tak naprawdę ją planujesz. Czasem wydaje nam się, że mamy genialny pomysł, tylko że niekoniecznie znajduje się on w sferze potrzeb naszej grupy docelowej. Aby tworzyć angażujące treści, musisz dobrze znać swoich odbiorców. Inaczej będziesz komunikować się z singlami, a inaczej z rodzicami, prawda? Temat wydaje się oczywisty, ale jak to mówią – najciemniej pod latarnią.

Jeśli sprzedajesz wózki dla dzieci, możesz powiedzieć, że Twoim klientem będą świeżo upieczeni rodzice. Teoretycznie tak. W praktyce nie jesteś jedyną firmą, która oferuje takie produkty. Nie da się stworzyć oferty, która będzie idealna dla wszystkich. W takim razie kto i dlaczego kupi właśnie od Ciebie? Tutaj potrzebna jest bardzo dobra znajomość Twoich klientów i ich potrzeb. Nie wystarczy wiedzieć tylko, jakiego produktu potrzebują (choć to już coś 😉). Musisz wiedzieć dużo więcej.

Jak określić grupę docelową? Pomocnicze pytania

  • Jaki jest wiek Twoich odbiorców?
  • Jaka płeć?
  • Gdzie mieszkają (miasto, wieś)?
  • Jakie jest ich wykształcenie?
  • Co robią w wolnym czasie?
  • Jakie są ich zainteresowania?
  • Co kupują, od kogo i dlaczego?
  • Które platformy preferują? (Facebook, Instagram, Tik Tok, itp.)
  • Jaki jest styl życia Twojego klienta?
  • Jakie są jego wartości?
  • Na jakie jego potrzeby odpowiada Twoja oferta?
  • Jakie Twoje treści najbardziej zwrócą jego uwagę?
  • Jakie sytuacje mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie?
  • Jakie są ich największe problemy i wyzwania?

To dość ogólna pytań, którą możesz zdecydowanie bardziej uszczegółowić w zależności od tego, jakie usługi lub produkty sprzedajesz. Sprawdź, jak te pytania ewoluują, gdy weźmiesz pod uwagę wspomniany już przykład wózka. Jakie jeszcze pytania dodasz, gdy przejdziesz do Twojej branży, aby pomogły Ci precyzyjnie określić Twoich odbiorców? Uważaj tylko, by nie wpaść w pułapkę wybierając zbyt dużą grupę docelową lub… zbyt wiele grup.

Wiele podpowiedzi znajdziesz w Google Analytics lub w zakładce Facebooka „statystyki grup odbiorców”. Zastanów się również, gdzie możesz przeprowadzić krótki wywiad, aby dowiedzieć się więcej o Twojej grupie docelowej, jej potrzebach i wyzwaniach? Jeśli nie masz jeszcze klientów, którzy już skorzystali z Twoich usług, może jesteś w stanie przygotować ankietę, za którą w jakiś sposób wynagrodzisz swoich obserwatorów?

Im dokładniej określisz grupę docelową, tym łatwiej będzie Ci postawić się w sytuacji Twojego klienta i dostosować komunikację (zarówno sprzedażową, jak i marketingową) – czyli ustalić odpowiednią strategię. Co to dla Ciebie oznacza? Koniec z:

  • marnowaniem pieniędzy na nieskuteczne kampanie,
  • utratą cennego czasu i energii,
  • zagubieniem w social mediach,
  • utratą spójności, dobrego wizerunku i wiarygodności;
  • chaotycznym działaniem i impulsywnymi decyzjami.

Masz już swoją grupę? Teraz kolejny krok.

Planowanie i opracowywanie treści na social media

Zaplanowanie harmonogramu zwiększy efektywność Twoich działań, wprowadzi porządek i spójność w komunikacji oraz pozwoli doprecyzować treści. Sprawdź, ile zajmuje Ci przygotowanie jednego wpisu włącznie z grafikami oraz zaplanowanie postów. Przemyśl:

  1. Jakie będą kategorie Twoich postów? Jaki będzie główny zakres tematów? Dzięki nim unikniesz monotematyczności. To mogą być inspiracje, porady, historie klientów, opinie na temat produktów, itp.
    2. Narzędzia do planowania treści (Meta Business Suite – bezpłatne; Buffer – Facebook, Linkedin, Twitter, Pinterest (w opcji płatnej); HootSuite – Facebook, Twitter, LinkedIn, Google +, WordPress, Instagram, Youtube (w wersji darmowej możesz zarządzać tylko 3 aplikacjami);
    3. Korzystanie z kalendarza treści – niezastąpione narzędzie ułatwiające regularne publikowanie treści. Na Hubspot możesz pobrać darmowy szablon kalendarza treści, który pomoże Ci uporządkować Twoje treści.
    4. Wydarzenia i święta związane z Twoją marką – uwzględnij je i wykorzystaj do tworzenia Twoich treści. Zastanów się, które są szczególnie dla Ciebie istotne i odniesienie do nich pomoże Ci dotrzeć do nowej grupy odbiorców.
    5. Częstotliwość zamieszczanych treści i stories – algorytm lubi regularność. Twoi odbiorcy też. Publikowanie stories zalecane jest codziennie, posty 2-3 razy w tygodniu w zależności od możliwości.

Masz już sporo pomysłów na treści, prawda? Jak je teraz przekazać w atrakcyjnej formie? Tutaj kłania się nam storytelling.

7 skutecznych strategii tworzenia treści do social media

Storytelling w mediach społecznościowych

Ludzie kochają historie. Idealnie, gdyby wszystkie Twoje treści tworzyły jedną, spójną opowieść, która układa się w całość. Ustalenie Twojego głosu narracji, który będzie spójny z marką, a zarazem autentyczny, to podstawa sukcesu. Jakie są najważniejsze zasady storytellingu w social mediach?

  1. Pisz atrakcyjnie, ale zwięźle – social media to kwintesencja treści. To, co najważniejsze musisz przekazać krótko, ale bardzo ciekawie.
  2. Zaintryguj już od pierwszego zdania – pierwsze wrażenie jest kluczowe. Przyciągnij uwagę odbiorców na tyle, aby zechcieli dokończyć czytanie. Może w tym pomóc tworzenie aury tajemniczości i napięcia, zadawanie kontrowersyjnych pytań, stosowanie chwytliwych haseł.
  3. Opowiadaj Twoje własne historie – autentyczność to cenna waluta. Wszystko możesz połączyć z Twoją marką i produktami. Jak i dlaczego powstały?
  4. Pokazuj kulisy pracy – ludzie uwielbiają backstage.
  5. Zadawaj pytania, prowokuj do dyskusji – niech Twoje pytania skłaniają do wyrażania opinii.
  6. Dodawaj szczyptę humoru do Twoich treści – nic tak nie przyciąga uwagi jak dobry humor. Memy, dowcipy, zabawne anegdoty – masz pole do popisu. Media społecznościowe pełnią rolę rozrywkową. Twoi odbiorcy często zerkają na nie, aby odpocząć od codziennych obowiązków i po prostu się pośmiać. Treści edukacyjne ubrane w lekką, zabawną formę to wisienka na torcie.

Masz już pomysły oraz sposób na przekazywanie treści. Czas na wersję wizualną, która jest równie istotna jak wszystko, co dotychczas zostało wymienione.

Optymalizacja grafik do social mediów

Obrazy czasem przemawiają do nas bardziej niż słowa. Jak przedstawić graficznie Twoje treści?Jakie opcje masz do wyboru?

  1. Rolki (video) – krótkie filmy odtwarzane automatycznie, maksymalnie mogą trwać 60 sekund, wiele osób ogląda je bez dźwięku, więc zadbaj o dodanie napisów.
  2. Karuzele – zestawy slajdów, które przegląda się poprzez przesunięcie palcem, pozwalają na przekazanie większej ilości treści, wymagają spójności.
  3. Infografiki – wizualne notatki, które przedstawiają kluczowe informacje, wymagają odpowiedniej struktury (kolory, ikony, kształty) oraz czytelnych czcionek.
  4. Memy – grafiki z humorem, możesz stworzyć swoje własne memy pasujące do Twojej branży. Wymagają dodania odpowiednich podpisów.

Planując grafiki, pamiętaj o:

  • dostosowaniu rozmiarów grafik do danej platformy,
  • spójności grafik,
  • czytelnej czcionce i przejrzystości na grafikach,
  • wysokiej jakości obrazach,
  • dodaniu swojego logo do grafik,
  • korzystaniu z odpowiednich narzędzi do tworzenia grafik (Canva, Adobe, Ilustrator).

Czym jeszcze możesz rozgrzać Twoją społeczność?

Triki na angażowanie społeczności w mediach społecznościowych

  1. Wykorzystaj funkcje interaktywne – masz do wyboru sporo opcji: ankiety, quizy, zagadki, prośby o podzielenie się opiniami i doświadczeniami.
  2. Stosuj chwytliwe nagłówki, które przykuwają uwagę.
  3. Zaczynaj od intrygujących i kontrowersyjnych pytań.
  4. Twórz treści, które budzą emocje (zaskoczenie, radość, zdziwienie, itp.)
  5. Pokazuj również swoje wyzwania i porażki wraz ze sposobem na to, jak je wykorzystać do własnego rozwoju.
  6. Korzystaj z call-to-action – zachęcaj do komentowania postów, polubień, udostępnień.

Hashtagi i słowa kluczowe

Wykorzystuj możliwości, które dają Ci media społecznościowe. Hashtagi i słowa kluczowe pozwalają na porządkowanie treści na social mediach oraz na odnalezienie Cię w gąszczu ogromnej ilości kont. Które hashtagi wpisywać? Dobrze je przemyśl i sprawdź, czy na pewno są związane z Twoja branżą i tematami, które publikujesz. Przejrzyj media społecznościowe, aby zorientować się, które hashtagi będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Stosując je, pamiętaj o kilku istotnych zasadach:

1. Unikaj ogólnikowych hashtagów.

Mogą wydawać się popularne, ale jeśli zawierają ogromną liczbę postów, to łatwo w nich zginąć. Lepiej wybrać te, które konkretnie dotyczą Twojej marki (zarówno o mniejszej, jak i większej liczbie publikacji). Mieszanie popularnych i niszowych hashtagów pozwoli Ci dotrzeć do różnych grup odbiorców.

2. Nie stosuj zbyt wielu hashtagów i słów kluczowych.

Dopasuj hashtagi do platformy społecznościowej. Dla Twittera i Facebooka wystarczy użyć zaledwie kilku hastagów. Na Instagramie – teoretycznie 30, ale praktycznie zaleca się zdecydowanie mniej (około 5, maksymalnie 10). Zbyt wiele hashtagów może dezorientować Twoich odbiorców. Słowa kluczowe to nowa opcja na Instagramie, która pozwala na wyszukanie Cię po wpisaniu konkretnego słowa.

3. Sprawdzaj, które hashtagi generują największe zaangażowanie.

Dzięki temu będziesz mógł się skupić na tych najbardziej skutecznych.

4. Twórz własne hashtagi.

Zachęcaj swoją społeczność do korzystania z nich. Twoje kampanie, wydarzenia mogą mieć unikalny hashtag.

5. Wykorzystuj sezonowe hashtagi.

Święta lub specjalne okazje to idealna szansa na dotarcie do nowych grup odbiorców, którzy szukają tematów związanych z danym okresem.

Jaki jest kolejny krok?

Śledź trendy i eksperymentuj w social mediach

Media społecznościowe zmieniają się szybciej niż pogoda w górach. Cały czas powstają nowe trendy. Jak być na bieżąco?

  1. Korzystaj z narzędzi do monitorowania trendów. Najbardziej popularne to Google Trends.
  2. Obserwuj trendy na innych platformach społecznościowych (TikTok, YouTube, Pinterest). Znajdziesz tam pomysły na nowe treści lub formaty, które dostosujesz do Twojej społeczności.
  3. Czytaj blogi i czasopisma branżowe. Po to właśnie dla Ciebie piszemy, abyś znalazł u nas bazę wiedzy.
  4. Skorzystaj z pomocy Wirtualnej Asystentki. Trzymamy rękę na pulsie i śledzimy nowości.

Na koniec koniecznie sprawdź, co u Ciebie się sprawdza, a co nie. Wprowadzenie planu i nowości wymaga ewaluacji i monitorowania działań.

Monitorowanie wyników (analiza)

Po to na samym początku określaliśmy cele, aby po określonym czasie sprawdzić, czy i w jakim stopniu zostały zrealizowane. Jak to zrobić?

  1. Użyj narzędzi do monitorowania – statystyki social mediów, Google Analytics, Meta Business Suite, Hootsuite. Bezpłatnym narzędziem jest Google Alerts, który pozwala na ustawienie alertu i otrzymanie informacji o Twojej firmie na maila. Otwórz Alerty Google i wprowadź temat, który chcesz obserwować.
  2. Zwracaj uwagę na opinie i reakcje, proś odbiorców o feedback.
  3. Zerkaj, co dzieje się u Twojej konkurencji.

Strategia na social media gotowa. Co dalej?

Gratulacje! Zapewne masz już solidną bazę do działania. O co uzupełnić 7 skutecznych strategii tworzenia treści do social media? Jak połączyć z innymi działaniami w firmie? Śledź naszego bloga, a tymczasem odpowiedz na pytanie:

od jakiego działania dzisiaj zaczniesz?

Zostaw wiadomość w komentarzu.

 

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.

Zaopiekujemy się Twoją stroną

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.