Jak robić reelsy na Instagramie, które zwiększają zasięgi? – część II

Spis treści:

Myślisz, że nie możesz się „wybić” na Instagramie, ponieważ działa już tyle różnorodnych kont? To mit. Im szybciej zmienisz to przekonanie, tym lepiej dla Ciebie. Warunek jest jeden: wartościowe, ciekawe i angażujące treści. Dodatkowo, sam Instagram pozwala na dotarcie do szerszego grona odbiorców dzięki rolkom. Jak tworzyć krótkie i dynamiczne wideo, które zatrzyma uwagę odbiorców od pierwszej sekundy? Dowiedz się, jak robić reelsy na Instagramie, które zwiększają zasięgi.

O czym musisz pamiętać, tworząc reelsy na Instagramie? 11 wskazówek

  1. Zdefiniuj grupę docelową – wiele osób wrzuca rolki w sposób nieprzemyślany, kierując się tym, że nowy trend świetnie się sprawdził u kogoś innego. Owszem, trendy są ważne, jednak dostosowanie ich do swojej grupy odbiorców ma ogromne znaczenie. Druga istotna kwestia to czas. Masz zaledwie 1 minutę, aby przekazać najważniejsze informacje. Jeżeli dobrze znasz swoich odbiorców, to łatwiej będzie Ci trafić do nich z odpowiednim materiałem. Więcej na temat identyfikacji Twojej grupy docelowej znajdziesz TUTAJ.
  2. Określ swój cel – zdefiniowanie celu pozwoli Ci być bardziej precyzyjnym i skoncentrowanym na tym, co tak naprawdę chcesz przekazać i dlaczego.
  3. Zadbaj o dobre wrażenie – niezależnie od tego, czy chcesz czy nie, masz tylko kilka sekund na to, aby przekonać do siebie odbiorców. Pamiętaj, że emocje i dynamika wideo to klucz do sukcesu. Nie zapomnij o dobrze dobranej muzyce (mile widziana popularna). Swój film możesz uatrakcyjnić przez dodanie tekstu, okładek, filtrów czy efektów AR.
  4. Twórz wartościowe treści – dobre wrażenie to tylko początek (podobnie jak w życiu, prawda?), żeby odbiorcy zostali z Tobą na dłużej oraz wracali do Ciebie potrzebują wartościowych dla nich treści.
  5. Dbaj o wysoką jakość – bez tego ani rusz! Dobra jakość to podstawa. Na szczęście w obecnych czasach pozwalają na nią nawet telefony. Rolki w niskiej rozdzielczości nie są mile widziane przez odbiorców – a co za tym idzie, również przez algorytm Instagrama.
  6. Zadbaj o estetykę i grafikę – pamiętaj o spójności z Twoją marką.
  7. Pamiętaj o miniaturach – miniatura to inaczej „okładka”, czyli grafika, którą widzowie zobaczą jako pierwszą. To ona wyświetla się w Twoim feedzie. Upewnij się, że jest atrakcyjna. Niestety, to często pomijany aspekt, który działa na Twoją niekorzyść. W efekcie świetna treść może zostać pominięta i uznana za nieciekawą właśnie przez brak spójnej grafiki.
  8. Śledź aktualne trendy – cóż, algorytm lubi trendy. Używając popularnej ścieżki dźwiękowej masz szanse na zdecydowanie lepsze zasięgi, ponieważ Instagram sam promuje wtedy Twoja rolkę. Pamiętaj jednak, aby trend był dopasowany do Twojego stylu i treści.
  9. Zamieszczaj filmy bez znaku wodnego – jeżeli robisz wideo w innej aplikacji niż Instagram (o tym w dalszej części artykułu), to pamiętaj, aby usunąć logo. IG bardzo nie lubi takich filmów i mocno ogranicza ich zasięg, więc to taki przysłowiowy „strzał w kolano”. Dodatkowo, unikaj repostowania z Tik Toka, bo efekt będzie podobny.
  10. Rozważ współpracę z influencerami – w miarę rozwoju konta i przybywających obserwatorów czy promocji swoich usług oraz produktów możesz potrzebować wsparcia Influencerów. Instagram pozwala na publikowanie treści współdzielonych, które wyświetlą się zarówno na profilu twórcy, jak i Twoim. O tym, jak przygotować się do współpracy z influencerami, przeczytasz TUTAJ.
  11. Reklamuj z umiarem – ostatecznie Instagram to potężne narzędzie marketingowe, dzięki któremu możesz sprzedawać swoje usługi i produkty. Reklamuj jednak z umiarem, nie bądź nachalny. Lepiej dać się poznać „od kuchni”, pokazując kulisy tworzenia kampanii, niż nieustannie zalewać odbiorców swoimi ofertami.

reelsy na Instagramie

 

Najlepsze programy do tworzenia rolek na Instagramie

Oczywiście, możesz przygotować i edytować całe wideo na Instagramie. Obecnie edycja filmów w aplikacji stoi na wysokim poziomie – i choć wbudowanych opcji jest wiele, to ogromna liczba twórców preferuje montowanie w zewnętrznej aplikacji. Jest ich sporo na rynku i prześcigają się w coraz to nowych efektach i możliwościach edycji (nie przesadzaj z tym!). W praktyce jednak, nawet jeśli zainstalujesz kilkanaście aplikacji, będziesz używać jednej lub maksymalnie kilku. Które polecamy?

  • Inshot – popularna aplikacja mobilna, która umożliwia edycję wideo, dodawanie efektów, tekstu i muzyki, a także (to bardzo ważne) darmowe usuwanie logo. Pozwala na łączenie nagrań, dodawanie prostych przejść, dostosowanie rozmiaru, itp. To kombajn spełniający większość potrzeb twórców rolek.
  • CupCut – pozwala wycięcie tła zarówno ze zdjęcia, jak i wideo lub usunięcie z filmu konkretnego koloru (opcja dla osób, które lubią się pobawić edycją). Poza tym oferuje podstawowe funkcje edycji wideo (przyspieszanie, skracanie długości filmu, dodawanie przejść). Możesz w niej stworzyć film z przesłanych zdjęć.
  • Canva – to popularny program kojarzony głównie z grafikami. Canva pozwala jednak na o wiele więcej. Ma wbudowany (i prosty w obsłudze) edytor do tworzenia rolek na Instagramie. Jeżeli wolisz pracować na komputerze, masz już spory zasób materiałów do wykorzystania w folderach, a dodatkowo wgrałeś do Canvy logo i ustawiłeś swoje kolory, to może być ona dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Te aplikacje w zupełności wystarczą Ci, aby eksperymentować, bawić się, testować – jednym słowem – działać. Z pewnością przyda Ci się jeszcze aplikacja do dodawania automatycznych napisów do filmu (to ogromna oszczędność czasu). Tutaj również masz kilka opcji:

  • Kapwing – jego ogromnym atutem jest fakt, że jest darmowy. Pozwala na edytowanie tekstu poprzez zmianę jego koloru, stylu i rozmiaru czcionki oraz efektów animacyjnych i ciekawych przejść.
  • Clipscribe – narzędzie do automatycznego generowania napisów do filmów, w tym Reels. ClipScribe oferuje wiele funkcji edycyjnych, takich jak zmiana koloru i rozmiaru czcionki, aby dostosować napisy do stylu Twojej marki.

Możesz rozważyć również dodatkowe aplikacje do tworzenia efektów (np. Beatok, który dopasuje efekty wizualne do muzyki w wideo), jednak na początku nie przesadzaj z edycją. Opanuj dobrze wybrane aplikacje, a potem z umiarkowaniem testuj nowości i ciekawe rozwiązania.

Jakie są najczęstsze błędy podczas tworzenia rolek na Instagramie?

  • Brak przemyślanej strategii – brak określonej grupy docelowej oraz celu, wrzucanie chaotycznych pomysłów ze względu na trendy (bez dopasowania do odbiorców). To przepis na chaotyczny miks, w którym ostatecznie może być trudno się odnaleźć.
  • Brak systematyczności – szybkie porzucanie pomysłów, wrzucanie rolek od czasu do czasu. Niestety, praca na Instagramie wymaga czasu, zaangażowania, regularności, ewaluacji i aktualizacji działań, aby przyniosła efekty.
  • Zła jakość – na przykład kiepska edycja, przesadzona długość, nadmierne efekty, źle skalibrowane napisy, źle dobrane hasthagi.

Wiesz już, o czym pamiętać tworząc rolki, nad czym pracować i czego unikać. Skąd zatem wziąć ciekawe pomysły na tworzenie rolek? Już podpowiadamy – a Ty dostosuj pomysły do swojej branży.

Ciekawe pomysły na reelsy na Instagramie

  • Dzień z Twojego życia (lub Twojej firmy) – bardzo popularna i lubiana forma. Pokaż, jak wygląda Twój dzień od wstania aż po pójście spać, aby Twoi odbiorcy mogli Cię lepiej poznać. Ta forma może dotyczyć również historii z podróży.
  • Przegląd ulubionych produktów – pokazuj swoje ulubione produkty z różnych kategorii. Jeżeli sprzedajesz własne produkty, również możesz je zaprezentować w ciekawej formie (np. pokazując, jak sam ich używasz).
  • Poradniki i tutoriale – krótkie rolki, gdzie dzielisz się praktycznymi poradami i rozwiązaniami lub pokazujesz, jak wykonać niektóre czynności.
  • Transformacje – przekształcanie w inne ubrania, fryzury, ale również transformacja przestrzeni biura lub domu. Chodzi o szybkie pokazanie efektu: przed oraz po.
  • Prezentacja procesu twórczego – pokaż, jak tworzysz, od początku do końca. Możesz się nagrać, a potem wszystko maksymalnie przyspieszyć.
  • Motywacyjne rolki – inspirujące cytaty, wypowiedzi, doświadczenia czy sukcesy, które dodadzą innym sił w działaniu.
  • Quizy i zagadki – te formy mocno angażują odbiorców. Odpowiedzi na zagadki możesz zamieścić w opisie pod rolką.
  • Kulisy pracy – ludzie uwielbiają podglądać „backstage”.
  • Historie o porażkach – choć mówi się, że Instagram to tylko platforma do pokazywania idealnego życia, ludzie szukają autentyczności. Porażki są świetną okazją, aby podzielić się sposobem na ich rozwiązanie. To jedne z najbardziej autentycznych porad.
  • Szybkie fakty, ciekawostki lub wskazówki – to świetna forma, aby zaskoczyć lub zainteresować widzów.
  • Konkurs – możesz opowiedzieć o nim właśnie w rolce.
  • Recenzje – filmiki z recenzjami lub opiniami na temat Twoich produktów lub usług od innych użytkowników.

Zawsze zachęcaj Twoich odbiorców do interakcji i zaangażowania. Proś o opinie, zachęcaj do dyskusji i interakcji. To ogromna szansa na zwiększenie zasięgu i widoczności Twoich treści. Nie zapominaj również o analizie wyników. Regularnie sprawdzaj ilość wyświetleń, zaangażowanie (lajki, komentarze, udostępnienia) i zasięgi. Dzięki temu dowiesz się, które treści są najbardziej lubiane i pożądane. Bądź również elastyczny, testuj, poznawaj nowe rozwiązania i rozwijaj swoje umiejętności.

reelsy na Instagramie

Jak przygotować świetne reelsy na Instagramie nie mając czasu?

Wielu osobom wydaje się, że przygotowanie rolki to nic wielkiego. Tymczasem od samego zamysłu do realizacji długa droga. Określenie celu, stworzenie planu wideo, nagrywanie, a potem montowanie zajmuje sporo czasu. Jeżeli Twój kalendarz jest napięty i nie masz czasu, aby tego wszystkiego się uczyć, zleć nam to zadanie.

Ps. W kolejnej, ostatniej już części tej serii o rolkach na Instagramie pokażemy Ci, jak możesz stworzyć prostego reelsa krok po kroku.

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.

Zaopiekujemy się Twoją stroną

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.