Jak przygotować się do współpracy z influencerami?

Spis treści:

Jak przygotować się do współpracy z influencerami - przewodnik krok po kroku

Promowanie własnych produktów nigdy nie było tak wymagające jak teraz. Jeżeli próbowałeś już wszystkiego, a efektów brak, to czas na niestandardowe sposoby promocji, które mogą zapewnić Ci influencerzy. Współpraca z nimi może przynieść zaskakująco dobre efekty – pod warunkiem, że wszystko dobrze przemyślisz. Jak przygotować się do współpracy z influencerami krok po kroku?

Prawie 300 lat influencer marketingu?

Na początek garść ciekawostek. Według Mediakix – jednej z największych agencji zajmujących się influencer marketingiem – w 2020 roku rynek ten osiągnął poziom 5-10 miliardów (i cały czas rośnie). Ciekawe, czy pionier tego zjawiska, za którego uważa się Josiaha Wedgwooda, angielskiego garncarza i przedsiębiorcę, przewidział, że jego metoda odniesie tak spektakularny sukces.

Josiah był znany w latach 60. XVIII wieku z wytwarzania ceramiki dla rodziny królewskiej. Zaproponował on królowej Charlotte stworzenie linii Queen’s Ware. Królowej bardzo spodobał się ten pomysł. Co więcej, wystawiła swoją linię ceramiczną w muzeach. Dzięki temu Wedgwood skorzystał z tak wpływowej osobistości do promowania i sprzedaży własnych produktów. Sprytne, prawda?

Podobnie działa to dzisiaj – tyle że przenieśliśmy się do świata Internetu, co daje znacznie większe zasięgi i możliwości dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców. Dzisiaj influencerem może być youtuber, instagramer, tiktoker, streamer czy bloger. Na kogo więc się zdecydować i dlaczego trzeba dobrze to przemyśleć?

Dlaczego musisz się przygotować do współpracy z influencerami?

Nie chcesz „przepalić budżetu” ani stracić dobrego imienia przez współpracę z kimś, kto wdał się w kontrowersyjne skandale. Kluczem do sukcesu współpracy z influencerem jest solidne przygotowanie się do niej. Co to dokładnie oznacza?

To precyzyjne określenie celów kampanii oraz znalezienie odpowiedniego influencera, który idealnie pasuje do Twojej marki. Konto ze 100 tysiącami obserwujących może kusić, ale … to właśnie współpraca z mikroinfluencerami, którzy są ekspertami we własnej branży, może przynieść znacznie lepsze efekty. Dlaczego? Według badań prowadzonych przez Takumi liczba osób obserwujących jest odwrotnie proporcjonalna do ich zaangażowania. Miej to na uwadze przy rozważaniu kolejnych aspektów współpracy z influencerami, tymczasem rozłóżmy proces przygotowania się do współpracy z influencerem na kolejne kroki.

Wirtualna Asystentka Jak przygotować się do współpracy z influencerami?

Określ cele współpracy z influencerem

 Pierwsza i podstawowa sprawa przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy z influencerem to określenie, czego tak naprawdę chcesz od tej relacji biznesowej. Najczęściej chodzi o zwiększenie sprzedaży i pozyskanie nowych klientów, czasem o wzrost świadomość marki albo poinformowanie o nowościach. Jakie cele biznesowe chcesz osiągnąć poprzez prowadzoną kampanię?
Cel biznesowy nierozłącznie jest związany z grupą docelową, do której planujesz się zwrócić. Jeżeli jeszcze się nad nią nie zastanawiałeś, to koniecznie odpowiedz sobie na pytania:

 • Jaka jest Twoja marka?
 • Co oferuje?
 • Na jakie potrzeby odpowiada?
 • Co sobą reprezentuje?
 • Jak chcesz, aby czuli się Twoi klienci?
 • Z jakich kanałów korzysta Twój idealny klient? (Instagram, Tik Tok, Facebook itp.).

Więcej pytań dotyczących określenia własnej grupy docelowej znajdziesz TUTAJ. Chodzi o stworzenie persony Twojego klienta. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to ostatni dzwonek, aby zatrzymać się przy tej kwestii. Odpowiedzi, których udzielisz na te pytania, pomogą Ci wybrać odpowiednią osobę do współpracy. Ponadto, precyzyjne określenie grupy docelowej pomoże również Twojemu influencerowi dostosować jego przekaz do potrzeb i zainteresowań Twojej grupy docelowej. Zanotowałeś wszystkie odpowiedzi?

Wspaniale, znając swoje cele oraz grupę docelową będzie Ci zdecydowanie prościej wybrać odpowiedniego influencera. Przeglądając ich profile zastanów się, czy i na ile ich treści i działania są spójne z Twoim przekazem. Autentyczność oraz spójność z Twoją marką to klucz do satysfakcjonującej współpracy z influencerem. Odbiorcy wyczuwają, gdy ktoś po prostu próbuje im wepchnąć jakiś produkt na siłę, a sam wcale nie zwróciłby na niego uwagi.

To właściwie najtrudniejszy etap, od którego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Sprawa jest złożona i wymaga wzięcia pod uwagę wielu kwestii:

 • Spójność – wspomniana już we wcześniejszym akapicie. Nie chodzi tylko o cele, grupę docelową, ale również o wartości. Sprawdź także, kto obserwuje Twojego potencjalnego influencera. Kto udostępnia jego treści? Od kogo pochodzą komentarze? Nie patrz tylko na liczbę polubień, ale na zaangażowanie, bo ono jest najważniejsze w tej całej marketingowej układance.
 • Jakość treści – czy jego poprzednie materiały są estetycznie wykonane, czy treści są na wysokim poziomie? Czy ciekawie się je czyta lub ogląda? Jak odbiorcy na nie reagują? Czy po prostu dobrze czujesz się na jego profilu? Jakie emocje wzbudza w Tobie jego profil?
 • Informacje na temat influencera – kim on jest? Jaka jest jego przeszłość? Chodzi tutaj głównie o kwestię skandali, które mogłyby wpłynąć niezbyt dobrze na wizerunek Twojej firmy. Chyba, że wyznajesz zasadę „nieważne jak, ale ważne, żeby o Tobie mówili”. Jeśli potrzebujesz rozgłosu, ktoś kontrowersyjny będzie idealny. Pytanie jednak, czy na pewno o to Ci chodzi?
 • Współpraca z konkurencją – czy współpracuje z kimś na stałe? Czy są to firmy z Twojej branży? Nie możesz zniknąć w gąszczu innych reklam.
 • Statystyki – gdy już wybierzesz potencjalnych influencerów do współpracy, koniecznie poproś o statystyki. Zweryfikuj płeć obserwujących, ich wiek, zaangażowanie. Zerknij również na ewentualne wcześniejsze współprace. Pamiętaj, że mikroinfluencerzy mogą mieć bardzo dobry kontakt ze swoimi odbiorcami oraz, wbrew pozorom, skutecznie promować produkty i usługi przedsiębiorców.
 • Kontakt – jeśli zdecydujesz się do niego napisać, obserwuj, jak przebiega Wasza komunikacja. Czy jest otwarty na współpracę?

Jak przygotować się do współpracy z influencerami - określ oczekiwania

 

Zdefiniuj swoje oczekiwania dotyczące współpracy z influencerem

 Jeśli już wybrałeś influencera, z którym chcesz współpracować, czas na kolejny – równie ważny – etap: określenie Twoich oczekiwań. Co ma obejmować Wasza współpraca? Zadaj sobie konkretne pytania dotyczące:

 • Formatu i rodzaju treści – jakiego rodzaju materiałów oczekujesz? Chodzi Ci o relację z wydarzeń, wywiad, recenzje produktu? Zapoznaj się również z wcześniejszym sposobem publikacji influencera, ponieważ może on mieć już swój wypróbowany i dobrze sprawdzający się styl, którym ewentualnie możesz się zainspirować.
 • Zakresu działań – jaka liczba postów lub kafelków na stories? Chodzi tylko o stworzenie filmu czy może dodanie do niego konkursu, który zakończy się wyborem zwycięzcy otrzymującego Twój produkt?
 • Harmonogramu – kiedy jest najlepszy czas na publikację treści? Jak rozplanować poszczególne etapy kampanii?
 • Wynagrodzenia – ile jesteś w stanie przeznaczyć na kampanię? Tutaj znów wraca temat mikroinfluencerów, którzy mają stawki niższe niż celebryci.
 • Celu, który chcesz osiągnąć – czego oczekujesz po skończonej kampanii? Jakie są wskaźniki sukcesu przeprowadzonej kampanii?
 • Produktu, który chcesz wypromować – jakiego produktu (lub usługi) ma dotyczyć współpraca? Jakie cechy produktu chcesz pokazać? Jakie uczucia mają towarzyszyć odbiorcom?
 • Praw autorskich – czy chcesz pozyskać prawa do materiałów stworzonych przez influencera?
 • Kwestii spornych – jakich tematów nie chcesz poruszać? Czego chcesz uniknąć?

 Finalnie, Twoje oczekiwania są podwaliną do stworzenia briefu dla influencera, a następnie umowy dotyczącej współpracy.

Brief dla influencera – co powinien zawierać?

Skoro influencer ma reklamować Twoje produkty i usługi, to daj mu je bardzo dobrze poznać. Szczegółowo przygotowany brief powinien zawierać wytyczne dotyczące treści, tonu i przekazu oraz ustalenie, w jaki sposób influencer może wkomponować reklamę w swoje treści w naturalny sposób. Brief to kluczowe narzędzie, które dostarczy mu niezbędnych wytycznych do dalszej pracy.   Dzięki niemu oszczędzisz czas i unikniesz wielu poprawek. Co w nim zawrzeć?

 • Wprowadzenie – zaprezentuj Twoja markę, misję, wizję, cele kampanii, grupę docelową. Przedstaw również cechy charakterystyczne Twojej firmy oraz wartości, którymi ona się kieruje.
 • Opis produktu lub usługi – podaj kluczowe cechy produktu lub usługi, którą chcesz promować. Czym ona się wyróżnia, jakie potrzeby spełnia, jakie korzyści wnosi w życie odbiorców? Jeżeli jest taka potrzeba może również zaproponować szkolenie influencera w celu głębszego zrozumienia tematu.
 • Techniczne kwestie związane ze współpracą – na jakim kanałach mają być publikowane treści? Jaką liczbę postów uwzględniać? Jakie hashtagi oraz linki mają się w niej znaleźć? Czy i jakie konta mają być oznaczone w postach? Zawrzyj również harmonogram publikacji.
 • Wskazówki dotyczące współpracy – na jaki styl komunikacji liczysz? Tutaj możesz poddać influencerowi inspiracje, czyli przykładowe posty, rolki, które spełniają oczekiwania Twojej firmy. Nie ograniczaj jednak influencera. Ten najlepiej zna swoich odbiorców oraz komunikaty, które do nich trafiają, bądź więc otwarty na jego propozycje.
 • Wyniki kampanii – aby ocenić efektywność kampanii, potrzebny jest konkretny punkt odniesienia. Możesz przekazać kody zniżkowe z rabatem, dzięki którym będziesz w stanie śledzić sprzedaż lub indywidualne linki UTM, które pomogą w monitorowaniu ruchu.
 • Wynagrodzenie – jak wycenić taką współpracę? Nie ma tutaj prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od popularności influencera, jego zasięgów i skuteczności, formatu treści oraz trudności i nakładu pracy, którego potrzebuje na przygotowanie materiałów. Możesz podać widełki, które później być może będą wymagały negocjacji.
 • Opieka nad treściami – kto będzie odpowiedzialny za akceptację treści.

Nie ma jednej recepty na idealny brief marketingowy. Możesz modyfikować poszczególne kwestie lub dodać inne zapisy, jeśli uznasz, że są istotne z punktu widzenia influencera. Gdy wszystkie kwestie zostaną ustalone, czas na podpisanie umowy z influencerem.

Umowa współpracy z influencerem – co powinna zawierać?

Wszystkie oczekiwania, zarówno od jednej, jak i drugiej strony, wymagają oficjalnej oprawy, czyli umowy. Co koniecznie musisz w niej zawrzeć?

 • Dokładny opis współpracy – zawrzyj szczegółowy opis planowanej współpracy. Niczego tutaj nie pomijaj. Ile postów ma się pojawić w ramach Waszej współpracy? Ile kafelków stories? A może to będzie rolka? Jaka? Co ma w sobie zawierać? Rozpisz zakres obowiązków.
 • Terminy – nie chodzi tutaj tylko o datę publikacji treści, ale również określenie terminu na wysłanie materiałów do akceptacji, czasu na ewentualne poprawki (jeśli takie się pojawią) oraz statystyk dotyczących przeprowadzonych działań. Podaj również kluczowe terminy poszczególnych etapów kampanii.
 • Zasady dotyczące innych marek – bardzo istotne! Czy chcesz zginąć pośród stories dotyczących innych marek? Tutaj małe rzeczy mają duże znaczenie. Logo innej marki na ubraniu, w którym prezentuje się influencer może przynieść odbiorcom skojarzenia, których wolałbyś uniknąć.
 • Wynagrodzenie – większość influencerów prowadzi swoją działalność, ale jednak nie wszyscy. Ustalcie wspólnie, czy wycena będzie „netto”, czy „brutto” i co to dokładnie znaczy dla poszczególnych stron. Zawrzyj w umowie wysokość wynagrodzenia oraz sposób przekazania kwoty (np. przelew, prowizja, itp.).
 • Widoczność materiałów – jak długo materiał ma być widoczny u Twojego twórcy? To istotne zabezpieczenie, aby materiał nie został usunięty po krótkim czasie od publikacji.
 • Kwestia praw autorskich – czy uzyskujesz prawo do materiałów przygotowanych przez influencera, możesz z nich korzystać później, edytować je itp.?
 • Zgodność z przepisami – zawrzyj informacje dotyczące sposobu zamieszczania reklamy oraz oznaczania treści sponsorowanych (obowiązkowe).
 • Pomiar efektów Waszej współpracy – co będzie wskaźnikiem sukcesu kampanii? Ilość sprzedanych produktów czy wejść na stronę? Wspomniany wcześniej kod rabatowy czy link UTM? Taka analiza współpracy jest niezbędna i pokaże Ci, czy warto współpracować z daną osobą w przyszłości.
 • Dodatkowe korzyści – wymień wszelkie korzyści, jakie influencer może od Ciebie otrzymać (produkty, vouchery, itp.)
 • Klauzula poufności – zawrzyj ją, jeśli wymaga tego charakter kampanii lub po prostu takie są Twoje preferencje odnośnie współpracy z influencerem.
 • Rozwiązanie umowy – przemyśl, jakie działania będą skutkowały zerwaniem umowy przez obie strony. Jakie będą konsekwencje nieakceptowalnych działań?
 • Podpisy, dane kontaktowe, daty – standardowo, jak w przypadku innych umów.

jak przygotować się do współpracy z influencerami - mierzenie efektów

Monitorowanie i pomiar efektów współpracy z influencerem

Śledź postępy kampanii, monitorując wyniki i efekty. Użyj narzędzi do analityki społecznościowej, aby ocenić, czy cele kampanii zostały osiągnięte. Za wskaźniki sukcesu możesz uznać zasięg, liczbę konwersji, świetną sprzedaż, wzrost ruchu na stronie internetowej czy liczbę nowych obserwujących.

Możesz również przeprowadzić ankiety lub badanie rynku, by sprawdzić, jaki wpływ na postrzeganie Twojej marki miała kampania. Bądź również otwarty na feedback influencera. Zwróć uwagę na jego sugestie oraz reakcje jego odbiorców na kampanię. Pobierz wszystkie dostępne raporty otrzymane od influencera, a następnie przeanalizuj je i wyciągnij wnioski na przyszłość, aby usprawnić strategię kolejnych działań.

Ewaluacja współpracy z influencerem

Ostatni etap współpracy z influencerem to czas na wyciągnięcie wniosków i refleksję nad tym, co poszło bardzo dobrze, a co źle. Co warto zrobić?

 • Analizę wyników – oceń osiągnięcia kampanii i porównaj je z zakładanymi celami. Czy zostały one zrealizowane? W jakim stopniu?
 • Uzyskaj feedback od influencera – jaka jest jego perspektywa dotycząca przebiegu kampanii? Co według niego poszło dobrze? Co ewentualnie jest do poprawy?
 • Ustal mocne i słabe strony kampanii – zidentyfikuj, jakie działanie się do nich przyczyniło. Co do nich doprowadziło? Co mogło pójść lepiej? Które obszary wymagają poprawy?
 • Opracuj strategię na przyszłość – na podstawie analizy wszystkich danych oraz wyciągniętych wniosków wprowadź zmiany do Twojej strategii. Rozważ nowe pomysły i kreatywne rozwiązania na przyszłość. Opracuj długoterminową strategię. Wprowadź cykl ciągłego doskonalenia się.
 • Rozważ długofalową współpracę – jeśli kampania poszła bardzo dobrze, zastanów się nad długotrwałą współpracą z influencerem.

Nie masz czasu na przygotowanie się do współpracy z influencerami? Skontaktuj się z nami.

Przygotowanie do współpracy z influencerami to strategiczne działanie, które składa się z kilku etapów. Ich dogłębne przemyślenie decyduje o powodzeniu kampanii. Jeżeli nie masz czasu na zadbanie o poszczególne etapy działań, skontaktuj się z nami, a wszystkim się zajmiemy.

A może masz już swoje doświadczenia z influencerami i chcesz się na ten temat wypowiedzieć? Zostaw wiadomość w komentarzu.

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7, 50-262 Wrocław.

Dane osobowe przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Zadbamy o Twoją stronę na Wordpressie

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.