Rozwijasz swój profil firmowy na Instagramie, regularnie dodajesz relacje, ale wciąż nie wiesz, jak ugryźć tzw. reelsy? Rolki na Instagramie to już więcej niż tylko trend – to kluczowe narzędzie komunikacji z nowymi i dotychczasowymi odbiorcami. Dowiedz się, jak wykorzystać je w swoim biznesie.
Czym różnią się rolki na Instagramie od InstaStories?
Instagram rozwija się cały czas, co skutkuje pojawianiem się nowych funkcji. Jedną z nich są właśnie rolki, czyli krótkie wideo (o maksymalnej długości 90 sek.). Mimo że wielu ludzi uważa je za zabawę lub luźny dodatek do platformy, to rolki stanowią ogromny potencjał dla rozwoju biznesu. Nim przejdziemy do tematu, dlaczego są one tak istotne dla Twojego biznesu, uściślijmy, czym właściwie są. Przede wszystkim Instagram Reels to nie to samo, co InstaStories. Czym różnią się te dwie funkcje?
- Zasięg – InstaStories docierają głównie do Twoich odbiorców, podczas gdy rolki mogą wyświetlać się wszystkim użytkownikom Instagrama. Filmy są dostępne dla każdego, co pozwala na dotarcie do nowych osób.
- Długość – InstaStories to 15 sekund, podczas gdy rolka może trwać maksymalnie 90 sekund.
- Format treści – rolki to treści w formacie wideo (choć możliwe jest wrzucenie zdjęć i to właśnie z nich zrobienie filmu), natomiast InstaStories pozwalają na wstawianie nie tylko wideo, ale również grafik i postów.
- Widoczność – InstaStories znikają po 24 godzinach, rolki na zawsze – dopóki ich nie usuniesz. Rolki mogą być odtwarzane w kółko, bez limitów.
- Reakcje publiczności – jeżeli ktoś polubi Twoje stories, wiesz o tym tylko Ty, w przypadku rolek użytkownicy Instagrama mogą pisać komentarze, zostawiać polubienia, które są widoczne publicznie.
Rolki a Tik Tok
Instagram Reels to tak naprawdę odpowiedź aplikacji na TikToka, równie popularnej platformy wideo. Zasadnicza różnica między nimi polega na długości filmów, które na TikToku mogą trwać do 3 minut. Filmy na TikToku pojawią się tylko na profilu użytkownika lub ewentualnie w zakładce „proponowane”.
Instagram Reels daje szersze możliwości, ponieważ rolki są udostępniane również w ramach treści wideo na karcie „Eksploruj”, w aktualnościach oraz po wpisaniu hashtaga, jakim były opisane. Dodatkowo, rolkę możesz udostępnić również na swoim InstaStories. Daje to zdecydowanie więcej możliwości dotarcia do nowych odbiorców.
Dlaczego rolki na Instagramie są tak popularne?
Odpowiedź jest prosta – ponieważ są bardzo przyjemne i łatwe w odbiorze. Konsumowanie tych treści nie zajmuje zbyt wiele czasu. To idealna forma na łączenie edukacji z rozrywką czy świetny sposób na przemycanie merytorycznych treści w interesujący sposób. Dzięki rolkom możesz:
- promować swoje usługi i produkty,
- dzielić się wiedzą,
- pokazywać działania biznesowe zza kulis,
- bezpośrednio komunikować się z Twoimi odbiorcami,
- łączyć edukację z rozrywką,
- reklamować swoje usługi lub produkty.
Algorytm rolek na Instagramie
Rolki wyświetlają się użytkownikom IG na podstawie algorytmu, który automatycznie dopasowuje treść do odbiorców odpowiadając jednocześnie na ich potrzeby. Na jakiej zasadzie działa algorytm?
Twórcy Instagrama wyszli z założenia, że wszystkie działania podejmowane przez użytkowników pod rolkami są najlepszym źródłem informacji odnośnie ich potrzeb. Algorytm dopasowuje więc treści na podstawie wcześniejszych aktywności podjętych przez użytkowników. Liczą się więc ich komentarze, wiadomości DM, obejrzenia rolki do końca, polubienia rolki lub jej zapisanie. Na polecenia rolki ma również wpływ popularność danego contentu oraz… wybrana ścieżka dźwiękowa. Skuteczność rolki ocenia się na podstawie liczby jej wyświetleń, polubień i komentarzy.
Dlaczego rolki są kluczowe dla Twojego biznesu?
Publikowanie rolek na Instagramie niesie ze sobą szereg możliwości i korzyści dla Twojego biznesu. To świetne narzędzie promocyjne i wizerunkowe, które pozwala na:
- Zwiększenie zaangażowania – krótkie i dynamiczne formy przyciągają uwagę widzów. Większe zaangażowanie to więcej komentarzy, polubień, udostępnień, co generuje większy zasięg Twoich treści.
- Wzrost widoczności – Instagram umożliwia wyeksponowanie rolek na górze kanału, dając im pierwszeństwo przed statycznymi postami. To szansa na dotarcie do większej ilości odbiorców.
- Bezpośrednią komunikację – dzięki rolkom możesz odpowiadać na pytania, udzielać wskazówek czy prezentować produkty.
- Wzmocnienie marki – regularne publikowanie rolek związanych z Twoją branżą buduje Twój wizerunek jako eksperta i lidera w danej dziedzinie.
- Kreowanie kampanii – rolki są idealne do krótkich kampanii promocyjnych lub wprowadzania nowych produktów.
Jak zrobić i opublikować rolkę?
To prostsze niż myślisz. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez ten proces:
- Kliknij w opcję „rolki” – przycisk jest widoczny na Instagramie u dołu aparatu lub w swoim profilu na górze. Kliknij w ikonkę z +. Wyświetli Cię opcja „utwórz”. Wybierz „rolka”. Możesz korzystać z materiałów wideo lub z serii filmików, które złożysz w jeden.
- Utwórz rolkę korzystając z narzędzi, które oferuje Instagram. Do wyboru masz:
– Audio – za pomocą tego przycisku możesz dodać do swojego filmu ścieżkę audio. Możesz ją wybrać z biblioteki muzycznej Instagrama. Inną opcją jest wykorzystanie oryginalnego dźwięku, który został nagrany wraz z wideo.
– Efekty wizualne AR – pamiętaj: aby zastosować filtr dla swojego Stories, najpierw zapisz go na swoim koncie. Aby to zrobić musisz przejść do sekcji efekty, wybrać ulubiony efekt, a wtedy aplikacja zaproponuje Ci zapisanie go.
– Timer i odliczanie – świetna opcja, która pozwala na nagranie filmu bez dotykania rąk. Film zacznie się nagrywać automatycznie po zakończonym odliczaniu 3-2-1.
– Wyrównanie – ta opcja umożliwia uzyskanie płynnych przejść pomiędzy rolkami.
– Prędkość – pozwala na zwolnienie lub przyspieszenie wybranej przez Ciebie części filmu.
- Po zakończeniu edycji klipu należy go udostępnić – w tym celu wystarczy wcisnąć ikonę strzałki, która znajduje się w prawym dolnym rogu. Na tym etapie można również zapisać stworzone wideo, dodać do niego emotikonki, tekst, GIF, okładkę, itp.
Czego unikać przy tworzeniu rolek?
- Zbyt długi czas trwania – mimo że teoretycznie rolka może trwać 90 sekund, to te najpopularniejsze są bardzo krótkie (kilka lub kilkanaście sekund). Tyle trwają również najczęściej używane ścieżki dźwiękowe podkładane pod rolki. Zbyt długie filmy (w tym wypadku nawet 90 sekundowe) mogą zniechęcić odbiorców, chyba, że naprawdę masz na nie świetny pomysł.
- Zła jakość wideo – najlepsza treść nie obroni się sama, jeżeli będzie zła jakość wideo, rozmazane obrazy, nieodpowiednie oświetlenie, itp.
- Zbyt duża ilość tekstu – treść powinna być zwięzła i czytelna.
- Brak CTA – każda rolka powinna zachęcać do podjęcia jakiejś akcji: polubienia, udostępnienia strony, zakupu itp.
- Nadmiar efektów specjalnych – ciekawe efekty dodają atrakcyjności, o ile nie przysłonią treści i nie sprawią, że będzie ona trudna do zrozumienia.
- Brak planu – przygotuj spójny plan treści, nie twórz chaotycznie, bez celu, publikuj regularnie.
- Logo aplikacji – jeżeli edytujesz rolkę w zewnętrznej aplikacji (o tym opowiemy w kolejnym artykule), to koniecznie zadbaj o usunięcie jej logo. Algorytm zdecydowanie nie poleca takich rolek.
Jak robić rolki na Instagramie, które przyciągają odbiorców?
W tym artykule dowiedziałeś się, dlaczego tworzenie rolek może pomóc Twojemu biznesowi. W jego drugiej części dowiesz się:
- Jakie są najlepsze programy do robienia rolek na Instagramie?
- Jaki jest przepis na świetną rolkę na Instagramie?
- Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia rolek?
- Jakie są najczęstsze błędy podczas tworzenia rolek i jak ich uniknąć?
- Kreatywne pomysły na rolki
Zostań z nami po więcej pomocnych materiałów.