Marka małej firmy. Dlaczego jej potrzebujesz?

Spis treści:

Marka małej firmy

Coca Cola, Adidas, Disney. Co łączy te różne, a jednak w pewien sposób podobne koncerny? Silna marka, która potrzebna jest także Tobie. Nawet, jeśli nie pływasz (jeszcze!) wśród grubych ryb, powinieneś zadbać o to, jak postrzegają Cię przyszli i aktualni klienci oraz partnerzy. Marka małej firmy – co warto o niej wiedzieć?

Co to jest marka?

Marka jest w skrócie tym wszystkim, co odbiorcy myślą o Twojej firmie lub ofercie, z czym ją kojarzą, w jaki sposób jej doświadczają i jakie emocje w nich wywołuje. Dlatego – świadomie lub nie – każde przedsięwzięcie buduje swoją markę już od pierwszego dnia istnienia.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub małe firmy często nawet nie myślą o brandingu, czyli celowym kreowaniu świadomości marki. Tymczasem im wcześniej zaczniemy wdrażać przemyślaną koncepcję wizerunku, tym lepiej wypadniemy w oczach klientów. Rezultat posiadania silnej marki? Większa rozpoznawalność, przewaga konkurencyjna i lojalność odbiorców.

Osobowość marki

Marty Neumeier w książce The Gap Brand tłumaczy, że „marka jest odczuciem, jakie osoba ma po kontakcie z firmą lub produktem”. U podstaw tych emocji leży tzw. tożsamość marki, czyli jej unikalna osobowość, misja oraz wizja. Dlatego zanim zajmiesz się brandingiem, zastanów się:

  • kim byłaby Twoja marka, gdyby była człowiekiem?
  • co wyróżnia Twoją markę już teraz? Jakie są jej unikatowe właściwości?
  • co chcesz dostarczyć swoim odbiorcom?
  • jaką zmianę chcesz wprowadzić w świecie wokół Ciebie?

Na te pytania powinien odpowiedzieć każdy przedsiębiorca już na początku swojej drogi. Pomagają one określić sposób działania i komunikacji, a w efekcie – stworzyć silną, wartościową markę.

Marka potrzebuje logo

Gdy już wiesz, na jakich wartościach opiera się Twoja marka małej firmy, pora zadbać o jej wizualną stronę. Zacznij od logotypu – graficznego reprezentanta marki, jej symbolu.

Jeżeli sądzisz, że prowadząc jednoosobowy biznes nie potrzebujesz logo… jesteś w błędzie! To ono pomoże Ci już na pierwszy rzut oka wyróżnić się na tle konkurencji i wyeksponować swoją unikalność. Dzięki niemu wywołasz u odbiorcy pożądane skojarzenia. Co ważne, logotyp nie musi – a czasem nawet nie powinien – w oczywisty sposób nawiązywać do przedmiotu Twojej działalności. Jego główną rolą jest podsumowanie wizerunku marki lub przekazanie wybranej wartości.

Decydując się na logo dla Twojej marki, weź pod uwagę, by spełniało kilka kryteriów. Są nimi m.in.:

  • prostota – im prostsze logo, tym łatwiejsze do zapamiętania będzie,
  • niepowtarzalność – pobranie gotowego logo ze strony z darmowymi grafikami to najczęstszy błąd małych firm – jak chcesz nim oddać unikalny charakter swojej marki?
  • strategiczna kolorystyka – wykorzystaj psychologię kolorów, żeby jeszcze lepiej wpływać na skojarzenia odbiorcy,
  • skalowalność – logotyp powinien być czytelny w każdym rozmiarze.

Stwórz spójny wizerunek

Kolejnym ważnym elementem marki jest jej identyfikacja wizualna. To narzędzie służące kreowaniu wizerunku, a stanowi zespół wszystkich materiałów, które znajdują się w punkcie styku między marką a odbiorcą.

Logo należy właśnie do identyfikacji wizualnej, podobnie zresztą jak nazwa firmy. Inne jej elementy to:

  • kolory firmowe,
  • typografie, czyli używane fonty (czcionki),
  • druki firmowe, takie jak papier firmowy, wizytówki, broszury, kalendarze, banery czy choćby długopisy promocyjne,
  • materiały cyfrowe, np. grafiki postów w mediach społecznościowych albo szablon newslettera,
  • drobne elementy jak pieczątki, identyfikatory pracowników czy obrandowanie samochodów służbowych.

Jeśli chcesz stworzyć profesjonalny wizerunek, powinieneś zadbać o spójność wszystkich tych „składników” Twojej marki. Oczywiście prowadząc mały biznes, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował wielu materiałów. Ważne jednak, by te, których używasz, tworzyły konsekwentną całość.

Dzięki temu nie tylko będziesz się świetnie prezentować – klienci zdecydowanie łatwiej zapamiętają oraz skojarzą Twoją firmę. Dobrze przygotowana identyfikacja wizualna oddaje charakter marki, sygnalizuje ważne dla niej wartości i budzi pozytywne emocje.

Marka małej firmy – czy jej potrzebujesz?

Marka nie jest kwestią zapotrzebowania. To coś, co już masz i możesz wykorzystać w służbie swojego biznesu. I odwrotnie – jeśli zaniedbasz swoją markę, zaszkodzi to Twojej działalności.

Pomyśl o wielkich domach mody: Chanel, Gucci, Versace. O ich produktach mówi się (często wywracając przy tym oczami), że „marka kosztuje”. Dokładnie! Klient płaci nie tylko za to, co rzeczywiście dostaje, ale również za atmosferę, pewien styl życia, konkretne doświadczenie. Te marki dają poczucie przynależności do elitarnego klubu, w którym rządzi luksus.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by również Twoja marka wywoływała konkretne, pożądane skojarzenia. Wystarczy, że będziesz kreować ją świadomie i odpowiedzialnie.

Pamiętaj jednak, że ani logo, ani kompletna identyfikacja wizualna nie zastąpią Twojej marce osobowości. Zadbaj przede wszystkim o to, by dostarczać i komunikować swoim odbiorcom wartość, a materiały wizualne potraktuj jako dopełnienie. Chętnie przygotujemy je dla Ciebie, żebyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7, 50-262 Wrocław.

Dane osobowe przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Zadbamy o Twoją stronę na Wordpressie

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.