Słyszałeś powiedzenie: “kto nie idzie do przodu, ten się cofa”? Można je odnieść do wielu sytuacji, również do biznesu. Badania wskazują, że co trzeci przedsiębiorca jako powód swoich niepowodzeń biznesowych podaje brak wiedzy na tematy zarządzania, marketingu itp. Wniosek jest prosty – rozwój i dokształcanie się jest ciągle istotne. Wypada się zatem zastanowić, jak zdobywać rzetelna wiedzę o biznesie.
Współczesny świat jest oparty na społeczeństwie informacyjnym lub tzw. społeczeństwie wiedzy. Kapitał intelektualny stanowi więc dla ludzi kluczową wartość. Co za tym idzie, sposobów czerpania informacji na różne tematy mamy wiele, a dostęp do Internetu tylko te możliwości pomnożył. Zatem jeśli dopiero zaczynasz przygodę z przedsiębiorczością albo jeżeli Twoja firma nie odnosi wystarczających sukcesów – czas pomyśleć o własnej ścieżce rozwoju biznesowego.
Wiedza – ale po co?
“Po co mam się szkolić, skoro zatrudniam fachowców?” – takie wątpliwości mogą się pojawić, ale natychmiast trzeba je rozwiać. To, że otaczają Cię specjaliści, do których prawdopodobnie masz zaufanie, nie zwalnia Cię z obowiązku zdobywania wiedzy o swojej branży. Według ekspertów z dziedziny zarządzania wiedza to niematerialne zasoby organizacji, związane z ludzkim działaniem, których zastosowanie może być podstawą przewagi konkurencyjnej organizacji. O tym, jak radzić sobie z monitorowaniem konkurencji możesz przeczytać w jednym z wcześniejszych artykułów. Samo rozpoznanie jednak nie wystarczy. Zdobywaj wiedzę, aby stać się bardziej konkurencyjnym!
Wirtualny nauczyciel
Analogicznie do zajęć szkolnych, prowadzonych przez kompetentnego w danej dziedzinie nauczyciela (teraz – trenera) organizuje się szkolenia. Rynek oferuje je zarówno w formie klasycznej, jak i – coraz częściej – w formie online. Zwykle używa się do tego tzw. platform e-learningowych, na których znajdują się wszelkie materiały, które ułatwiają odbycie takiego kursu.
Szkolenia online mają sporo zalet. Z ważniejszych na pewno wypada wymienić czas – zarówno jego oszczędność, bo nie trzeba go na przykład poświęcać na dojazdy do miejsca szkolenia, ale także jego elastyczność. Kursy e-learningowe są zwykle dostępne z każdego miejsca i o każdej porze. To pozostawia Ci zupełną dowolność w tempie ich realizowania. Dla niektórych ta cecha e-learningu jest jednak pewną niedogodnością, szczególnie jeśli są to osoby, które mają spory problem z motywacją do działania.
Seminarium w Internecie
Szczególną odmianą szkoleń online jest webinarium. To rodzaj seminarium internetowego, które opiera się na wirtualnych narzędziach. Realizując webinarium porozumiewasz się z prowadzącym za pomocą technologii webcast (kamera internetowa). To zapewnia Wam obustronną komunikację w czasie rzeczywistym. Plusem webinarium jest właśnie możliwość kontaktu z trenerem czy wymiana uwag z grupą, czego brakuje w zwykłych szkoleniach online.
A może książka?
Zwykło się uważać, że największa wiedza ukryta jest w książkach. Współczesna nauka postanowiła połączyć nowe technologie z tym założeniem. Tak powstały ebooki! Również dzięki nim zdobędziesz rzetelną wiedzę na temat biznesu. To bardzo wygodne, gdyż dzięki czytnikom można mieć przy sobie wiele książek. Do skorzystania z ebooka wystarczy jedynie urządzenie elektroniczne – komputer, laptop, smartfon lub urządzenie typu Kindle.
Gdzie i jak zdobywać rzetelną wiedzę o biznesie?
Wiedza nie polega tylko na teoretyzowaniu, ale na praktycznym jej wykorzystaniu. Poniżej prezentujemy zatem przykładową listę kilku źródeł, które pomogą Ci zdobyć rzetelną wiedzę o biznesie.
- Szukasz kompendium wiedzy z zakresu marketingu, brandingu, copywritingu i wielu innych dziedzin biznesu? MindValley Insights jest dla Ciebie.
- Potrzebujesz wiedzy ekonomicznej lub z nauk ścisłych? Zajrzyj do MIT OpenCourseWare.
- Ebooki o zarządzaniu, IT czy kompetencjach miękkich znajdziesz na Bookboon.com.
- O finansach i bankowości sporo wiesz się z platformy Financial Management Training Center. Co więcej, swoją zdobytą wiedzę możesz sprawdzić przy pomocy oferowanych testów.
- Excel – jeden z podstawowych programów Microsofta, który bardzo często wykorzystuje się w pracy. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Skorzystaj z polskiego kursu Excel Szkolenie.
- Jeśli potrzebujesz wiedzy z podwórka informatycznego, bardziej zaawansowanego, niż Excel, sięgnij do Code Academy (nauka programowania, jak sama nazwa wskazuje), Udacity (tworzenie gier komputerowych, sztuczna inteligencja, matematyka), W3 Schools (samouczki z dziedziny web development – HTML, CSS, JavaScript itd.).
- A może po prostu chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego na tematy niekoniecznie związane bezpośrednio z Twoim biznesem? Wtedy zachęcamy do oglądania krótkich wykładów na platformie TED czy też przeglądaniu tak popularnego YouTube’a – tam również znajdziesz mnóstwo wartych uwagi filmów.
- Większość z wyżej wymienionych serwisów jest dostępna w języku angielskim. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić przedsiębiorcę, który nie posługuje się tym językiem. Jeśli jednak nie czujesz się utalentowany językowo, a chcesz ten stan zmienić, to również z pomocą przychodzą nowe technologie. BBC Languages, Duolingo, Mango Languages, OneMinuteLanguages – to serwisy na pewno godne polecenia!
E-learning, webinaria czy ebooki to tylko niektóre z możliwości zdobywania wiedzy, w tym wiedzy o biznesie, jakie oferuje nam współczesny świat. Jest to jedna z tych dziedzin, które potrzebują ciągłego rozwoju. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że konkurencja nie śpi! Jeśli się nie rozwijasz, cofasz się głównie w stosunku do niej. Dlatego nabywanie nowych umiejętności, uczenie się na błędach, konsultacje z ekspertami są dla rozwoju Twojego biznesu tak ważne. Kiedyś chodziłeś do szkoły, bo tak “trzeba było”. Dziś, dzięki samokształceniu poszerzasz swoje horyzonty.
A Ty masz pomysły na to, jak zdobyć rzetelną wiedzę o biznesie, używając nowych technologii? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami. Czekamy na Twój komentarz!