Telepraca, praca online, e-praca – to w Polsce zjawisko dopiero zyskujące popularność. Może mieć różne oblicza: być alternatywą, zajęciem dodatkowym albo stałym źródłem utrzymania. Ale właściwie jak to się dzieje, że praca zarobkowa jest możliwa bez wychodzenia z domu? Jak zarabiać przez Internet?
Praca zdalna to nic innego, jak wykonywanie powierzonych obowiązków poza siedzibą firmy zatrudniającej pracownika. Jeśli pracujesz online, możesz mieć umowę zlecenie, o dzieło, ale także umowa o pracę nie jest niczym zaskakującym. Kontakt z pracodawcą odbywa się za pomocą poczty elektronicznej czy też komunikatorów internetowych, a także przez telefon.
Nawet kodeks pracy porusza ten temat i według niego telepracownikiem jest osoba, która przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Zalety pracy zdalnej są niewątpliwe – wygoda, brak konieczności dojeżdżania do firmy, a więc oszczędność czasu. Również dla pracodawcy taka forma zatrudnienia stwarza możliwość ograniczenia kosztów, co z kolei może wiązać się z większym wynagrodzeniem dla pracownika. Gdzie zatem szukać możliwości zarabiania przez Internet?
Bądź wolnym ptakiem!
Freelancer to człowiek bez stałego etatu, tzw. wolny strzelec. Zwykle specjalizuje się on w jednej dziedzinie, w której ma szanse na znalezienie czasowych, projektowych zleceń. Przykłademi najbardziej popularnego zawodu w tej grupie jest copywriting.
Copywriterzy to osoby zarabiające na pisaniu artykułów, blogów, tekstów reklamowych i wszelkich innych treści, wykorzystywanych potem na różnych stronach internetowych. Do grupy freelancerskiej mogą także należeć graficy komputerowi, webmasterzy, programiści, tłumacze, fotograficy i wiele innych “wolnych zawodów”.
Wolność w internetowym świecie pracy daje też własny biznes. Może to być portal zarabiający na reklamie czy własny sklep internetowy.
Bloguj!
Kto by kiedyś pomyślał, że pisząc internetowy “pamiętnik” będzie można zarabiać? A właśnie tak się teraz dzieje! Współcześnie jednak odchodzi się od traktowania blogów jako formy stron osobistych. Ich tematyka jest przeróżna: począwszy od domu, życia rodzinnego, macierzyństwa, poprzez podróżowanie, aż po wątki związane z nauką i wiedzą specjalistyczną.
Jak zarabiać prowadząc bloga? Pieniądze mogą wpływać na Twoje konto z reklam, które umieścisz na swojej stronie, ale nie tylko. Inną opcją jest wynagrodzenie w postaci próbek przedmiotów, które nawiązują do treści Twojego bloga, a które Ty decydujesz się testować i ewentualnie polecać odbiorcom (np. kosmetyki). W tym miejscu można mówić o tzw. marketingu afiliacyjnym, czyli programach partnerskich. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak prowadzić bloga firmowego, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Kanał… dochodu
Specjalną formą blogowania jest vlog, czyli rodzaj bloga internetowego, którego zasadniczą treścią są filmy wideo. Najpopularniejszym portalem w Polsce do prowadzenia tego typu działalności jest YouTube. Własny kanał również daje możliwości zarabiania, m.in. dzięki systemowi Google Adsense. A zatem – ile? Spekuluje się, że około 200-300 zł możesz otrzymać za każde 100 000 wyświetleń Twoich filmów. Do tego wszystkiego dochodzi, podobnie jak w przypadku blogów tradycyjnych, współpraca z markami, lokowanie produktów itd. Trzeba jednak pamiętać, że stawki uzależnione są w znacznym stopniu od zasięgu odbiorców, do których trafiasz z przekazem.
Być albo mieć!
A może zaczniesz zarabiać na opcjach binarnych? Binarność na pierwszy rzut oka kojarzy się z systemem dwójkowym w informatyce, gdzie do zapisu liczb potrzebne są tylko dwie cyfry: 0 i 1. Również w przypadku opcji binarnych spekulujesz tylko na dwa sposoby: albo aktywa, w które inwestujesz wzrosną albo spadną. Możesz handlować walutami, akcjami itp. Ta działka pracy online należy jednak do ryzykownych i musisz liczyć się z utratą kapitału. Aby inwestowanie było bezpieczne, powinieneś założyć tzw. barierę bezpieczeństwa, która będzie automatycznie zamykała inwestycje przynoszące straty już na samym początku.
Jak zarabiać przez internet?
Najważniejsza w pracy zdalnej jest dobra organizacja czasu oraz motywacja do działania. Dobrze będzie, gdy wybierzesz dla siebie taką dziedzinę e-pracy, która po prostu sprawi Ci przyjemność. Pamiętaj też, że jeśli masz stałą pracę – nie rezygnuj z niej. Na pewno dopóki nie poczujesz, że Twoja dodatkowa praca online będzie w stanie całościowo zasilić Twój budżet. Chętnie dowiemy się jakie są Twoje doświadczenia z pracą zdalną. A może masz pomysł na jakąś innowację w tej branży? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!