Marketing treści to niekwestionowany król w dziedzinie komunikacji marki! Umiejętnie wykorzystany pozwala na budowanie relacji z klientem, wykreowanie pozycji eksperta, a także na zwiększenie ruchu na naszej stronie internetowej! Jednym z nieodłącznych elementów strategii opartej na marketingu treści jest prowadzenie bloga firmowego. Jak prowadzić blog firmowy tak, aby poświęcony na to czas zaowocował doskonałymi rezultatami? Oto kilka wskazówek!
Zadbaj o oprawę graficzną
Pozornie może wydawać się, że dobra treść obroni się sama. To nieprawda! Nawet najbardziej dopracowany artykuł nie przyniesie Twojej marce korzyści, jeżeli odbiorca będzie mieć trudności z jego odczytaniem. Zbyt fantazyjny krój pisma, brak polskich znaków, jaskrawe kolory – to błędy, które sprzyjają wzrostowi współczynnika odrzuceń, czyli wyrażonej w procentach liczbie użytkowników, którzy trafili na Twoją stronę i opuścili ją, nie przechodząc do kolejnych podstron. Jak temu zapobiec? Zadbaj o to, aby witryna internetowa była maksymalnie przejrzysta, a tekst łatwy do przeczytania. Twoi odbiorcy będą Ci za to wdzięczni!
Zastanów się kim jest Twój odbiorca
Aby uzyskać najlepszą odpowiedź na pytanie “Jak prowadzić blog firmowy?”, zastanów się najpierw kim są Twoi odbiorcy! O tym jak zdefiniować swoją grupę docelową przeczytasz w naszym artykule o promowaniu małych firm w Internecie. Przypominamy, że w tym celu powinieneś zadać sobie pytania takie jak: “W jakim wieku są moi odbiorcy?” “Czym zajmują się zawodowo i prywatnie?”, “Jakie treści są dla nich interesujące?” itd. Dzięki wykonaniu tego ćwiczenia zorientujesz się jakich tematów powinny dotyczyć treści publikowane na Twoim blogu tak, aby przyciągnęły wybraną grupę docelową.
Bądź systematyczny
Systematyczność to podstawa budowania komunikacji marki. Na pewno zgodzisz się z nami, że ciężko zaprzyjaźnić się ze znajomym, którego widujesz tylko raz do roku. Tak samo jest z markami! Regularny kontakt z odbiorcą pozwala na zacieśnienie Waszych relacji. Systematyczne publikacje umożliwią przyzwyczajenie użytkowników do powtarzalnych wizyt na Twojej stronie internetowej. Nie oznacza to jednak konieczności codziennego aktualizowania bloga o nowe treści! Na początek wystarczy publikowanie nowych wpisów 1-2 razy w tygodniu. Najważniejsze, aby treści które tworzysz, stanowiły wartość dodaną dla Twojego odbiorcy, czyli innymi słowy – były dla niego użyteczne.
Zadbaj o SEO
Blog firmowy to skuteczne narzędzie, służące poprawieniu pozycji Twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Załóżmy, że Twoja firma zajmuje się produkcją wysokiej jakości pościeli. Czy nie byłoby cudownie, gdyby potencjalny klient po wpisaniu w wyszukiwarkę Google frazy “ekskluzywna pościel Warszawa” trafił prosto do Twojego sklepu internetowego? To możliwe! Wystarczy, że zadbasz o zoptymalizowanie pod konkretne słowa kluczowe tekstów publikowanych na blogu firmowym. Jeżeli Twoja strona internetowa jest oparta o WordPress, przydatna okaże się wtyczka Yoast SEO. Po wprowadzeniu w odpowiednie pole wybranych słów kluczowych, otrzymasz przydatne sugestie odnośnie poprawy pozycjonowania danego wpisu.
Jak prowadzić blog firmowy? Zleć to zadanie profesjonaliście!
Teraz kiedy wiesz już, w jaki sposób należy prowadzić blog firmowy, pozostaje do omówienia tylko jedna kwestia: kto powinien się tym zajmować? Oczywiście możesz wziąć sprawy w swoje ręce, jednak będzie to wymagało od Ciebie poświęcenia sporej ilości czasu. Nie chcesz chyba, żeby blog stał się przyczyną zaniedbania obecnych obowiązków? Zastanów się również czy codzienne zadania nie pozbawią Cię czasu na regularne tworzenie nowych wpisów.
Niestety rzadko aktualizowany blog ma niewielkie szanse na wykorzystanie w pełni swojego marketingowego potencjału. Jeżeli obawiasz się, że nie będziesz w stanie pogodzić codziennych obowiązków i prowadzenia bloga firmowego – zleć to zadanie profesjonalistom! Zespół Wirtualnych Asystentek nie tylko zadba o wartościowe publikacje, ale również przygotuje atrakcyjną oprawę graficzną, zatroszczy się o pozycjonowanie i wypromuje Twój blog w social media. To co, namówiliśmy Cię? 😉