Media społecznościowe to dziedzina niezwykle dynamiczna, która rządzi się swoimi prawami. Trudno mówić o jednoznacznych regułach gry. Wraz z galopującym rozwojem nowych technologii, w świecie social media zachodzą ciągłe zmiany. Strategie skuteczne jeszcze kilka miesięcy temu, dziś okazują się być już mało aktualne. Jak nie zginąć w gąszczu nowości i skutecznie się komunikować, docierając do grupy docelowej? Zdradzamy kilka tricków! Skuteczna komunikacja w social media bez tajemnic!
Najważniejsze to ustalić, co za sprawą komunikacji w social media chce się osiągnąć. Zastanów się nad swoją motywacją oraz wynikami, jakie chciałbyś uzyskać. O tym, czy za kilka miesięcy będziesz w stanie je zobaczyć zadecyduje obrana strategia, konsekwencja w działaniu, a także odrobina szczęścia i przypadku. Tak, nie bądź zaskoczony, te w świecie Facebooka, Twittera, Snapchata czy Instagrama są wyjątkowo istotne!
Sprecyzuj cele i dobierz narzędzia
Ważne jest, aby sprecyzować swoje cele. Chcesz wypromować produkt, zbudować markę, pozyskać nowych partnerów biznesowych, stworzyć społeczność? Określ, co jest dla Ciebie najważniejsze, a następnie wybierz narzędzia komunikacji. W większości przypadków najlepiej sprawdzą się wersje stworzone z myślą o firmach i przedsiębiorcach, tzw. opcja business, którą oferują m.in. najpopularniejsze platformy społecznościowe jak Facebook czy Instagram.
Mierz sił na zamiary
Nie porywaj się od razu z motyką na słońce. Pamiętaj, że social media to ciągłe tworzenie treści. O jej jakości oraz kreowaniu nieco więcej za chwilę. Zastanów się, czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu, aby publikować co najmniej kilka razy w tygodniu? Jeśli na prowadzonych przez Ciebie profilach treści nie będą pojawiały się regularnie, zgubią się one wśród postów konkurencji, która siłą rzeczy stanie się bardziej widoczna.
A skoro już o widoczności mowa – im więcej połączeń pomiędzy Tobą a pozostałymi użytkownikami sieci, tym lepiej! Publikując treści oznaczaj profile wspomnianych osób lub działalności, nie zapomnij także o magicznym znaczku #. Hasztagi opracuj jednak z głową, nie stosuj tych najbardziej ogólnikowych, gdyż Twoje posty nie przebiją się przez treści publikowane przez większych graczy w danej branży.
Wypracuj swój styl, oferuj konkrety
O ile nie tworzysz marki o luźnym charakterze lifestylowym, postaw na treści specjalistyczne, po które odbiorcy będą wracali właśnie do Ciebie. Zastanów się, czym Ty sam kierujesz się klikając przycisk: polub czy obserwuj, jakie strony śledzisz i dlaczego. Zaoferuj interesujący kontent i popracuj nad stylem – znajdź sposób na to, aby się wyróżniać. Być może swoich fanów kupisz anegdotami z pogranicza życia prywatnego i zawodowego, wysmakowanymi żartobliwymi treściami lub dobrymi zdjęciami?
Uważaj, aby nie przesadzić z treściami związanymi stricte z branżą. Ludzie w social media poszukują zarówno i inspiracji, jak i rozrywki. Warto zatem zachować zdrowy balans pomiędzy obydwoma sferami. Zabawny gif czy filmik nie zrujnuje Ci reputacji, wręcz przeciwnie: ociepli wizerunek i zmniejszy dystans między Tobą a odbiorcą! Różnorodność form to klucz do utrzymania zaangażowania osób po drugiej stronie ekranu.
Graj na czas
Na to, czy Twój post dotrze do preferowanych użytkowników wpływają m.in. takie czynniki, jak dzień tygodnia czy pora dnia. Daty oraz godziny publikacji warto skorelować z trybem życia grupy docelowej. Większość użytkowników przegląda Internet wcześnie rano – zaraz po przebudzeniu, w drodze do pracy oraz późnym wieczorem – przed zaśnięciem, choć i tu nie ma niestety reguły! W weekend obszar zainteresowań użytkowników zwykle przenosi się ze sfery zawodowej na luźniejsze treści o charakterze rozrywkowym i relaksacyjnym. Im bardziej sprofilowana grupa odbiorców, tym łatwiej przewidzieć jej zachowania.
Monitoruj zaangażowanie odbiorców
Aby sprawdzić, w jaki sposób i kiedy najlepiej się komunikować, obserwuj zaangażowanie odbiorców. Monitoring treści oraz reakcji to jeden z ważniejszych elementów wpływających na skuteczność dotarcia to nowych odbiorców oraz utrzymania zaangażowania tych, których udało Ci się już pozyskać. Facebook oferuje w tym celu przydatne narzędzie Facebook Audience Insight, które zbiera informacje dotyczące lokalizacji, demografii (duże znaczenie ma np. wiek odbiorców i to do jakiego pokolenia przynależą) oraz zachowań konsumentów. Dzięki niemu będziesz mógł sprawdzić, czy publikowane przez Ciebie treści faktycznie trafiają do grupy docelowej oraz jak radzi sobie konkurencja.
Naucz się z tego wszystkiego korzystać
Poznanie funkcjonalności oraz możliwości, jakie stwarzają wybrane platformy pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego rodzaju komunikacji. Być może zdecydujesz się zainwestować na początek niewielką kwotę w reklamę swojego profilu? Każda z platform rządzi się swoimi prawami i funkcjonuje na odrębnych zasadach. Wszystkie mechanizmy są jednak dokładnie opisane na oficjalnych stronach oraz specjalistycznych forach.
W Internecie nie brakuje także filmików instruktażowych. Za każdym razem kiedy napotkasz problem, nim skuteczne się zniechęcisz lub porzucisz wykonywane zadanie, spróbuj najpierw skorzystać z zasobów gromadzonych i przechowywanych przez wujka Google. Jeśli jednak, podejmując określoną ilość prób, stwierdzisz, że zależy Ci na naprawdę profesjonalnej komunikacji w social media, lecz sam nie jesteś w stanie się z nią uporać, powierz to zadanie zespołowi Wirtualnych Asystentek. Social media to branża, w której czujemy się jak ryby w wodzie!
W machinie social media za kuszącymi oko, ciekawymi i humorystycznymi treściami ukryte są liczby oraz algorytmy, na bazie których generowane są wskaźniki i statystyki. Aby skutecznie się komunikować nie wystarczą jedynie kreatywne pomysły, lekkie pióro, wyczucie stylu i dobre oko do grafik i zdjęć, potrzeba także umiejętności analitycznych. Popracuj nad swoimi umiejętnościami, zainteresuj się ofertą szkoleń i pamiętaj, że fachową pomoc znajdziesz także u nas.