Pewnego dnia zostanę własnym szefem… Jeszcze im wszystkim pokażę… Jak tylko wygram w totolotka, rzucam tę pracę… Kiedyś, gdy będę miał więcej czasu, dokończę studia i zmienię zawód… Czyli znajdź pracę marzeń – o tym, co tak naprawdę musisz zrobić, by ruszyć z miejsca?
Czy często powtarzasz sobie w myślach takie słowa? Zazdrościsz innym sukcesu, a sam zmuszasz się, by wstać i pójść do pracy, odbębniając swoje obowiązki w poczuciu krzywdy i czekając na piątkowy wieczór? Jeśli tak jest, nie łódź się – samo z siebie nic się nie zmieni. Może być tylko gorzej – będziesz coraz bardziej sfrustrowany, znienawidzisz swoją nudną pracę do reszty, a na ludzi z uśmiechem zdążających do pracy będziesz patrzył z politowaniem, głęboko w duchu będąc naprawdę nieszczęśliwym człowiekiem, który zmarnował swoje najlepsze lata.
Może też być lepiej, ale tylko jeśli podejmiesz decyzję, że czas na zmiany. Nie jest ona łatwa, zwłaszcza wtedy, gdy wydaje nam się, że nie mamy żadnych perspektyw i kurczowo trzymamy się tego co jest – bo przecież trzeba utrzymać mieszkanie, spłacić kredyt i coś do garnka włożyć… Wyobraź sobie jednak, że leżysz na łożu śmierci i podsumowujesz swoje życie. Czego najbardziej będziesz żałował? Jeśli braku zdecydowania, który sprawił, że Twoje życie zawodowe było nudne, męczące i nijakie, może jednak warto podnieść rękawicę i zawalczyć o swoje marzenia?
Kim chciałbyś zostać w przyszłości?
To pytanie zapewne każdy z nas słyszał choć raz. Jako dzieci nie mamy problemu z tym, by głośno wyrażać swoje marzenia, nie zastanawiając się, jak zareaguje na nie otoczenie i czy „tak wypada”. Pięcio, czy ośmiolatki wyobrażają sobie siebie jako policjanta, strażaka, nauczycielkę, naukowca, ale tez operatora koparki albo kasjerkę w markecie.
Później nie jest już tak różowo. Często pozwalamy, aby ograniczenia, które narzucili nam inni (nie masz do tego talentu, nigdy Ci się to nie uda, to nie jest zawód dla Ciebie itd.) determinowały nasze życie zawodowe. Co gorsza, czasem sami stwarzamy sobie takie granice nie do pokonania, z góry zakładając, że to czy tamto na pewno nam się nie uda, nie warto więc nawet próbować.
W efekcie prowadzimy bezpieczne życie od wypłaty do wypłaty, zaciskając zęby, i czujemy się coraz bardziej pokrzywdzeni przez los. Czas mija, a kiedy ktoś zadaje nam pytanie: „Kim chciałeś zostać, gdy byłeś mały?” uświadamiamy sobie nagle, jak daleko jesteśmy od osiągnięcia wymarzonego celu.
Do zaangażowanych świat należy
Ludzie sukcesu nie przylatują z innej planety ani nie rosną na drzewach, chociaż czasem wygodniej byłoby nam zapomnieć, że są dokładnie takimi samymi istotami jak my sami. To zwyczajni ludzie, którzy nierzadko zaczynali od zera, pokonując liczne przeciwności losu, bankrutując, wpadając w depresję i zaczynając wszystko od nowa po raz enty.
Cechą, która ich łączy, jest zaangażowanie. Jeśli coś robią, wkładają w to 100 procent sił, energii i kreatywności. Nie szukają wymówek, tylko wytrwale dążą do obranego celu, nawet jeśli wszyscy wokół pukają się w czoło z uśmiechem politowania.
Ale angażować się naprawdę można jedynie w coś, co naprawdę sprawia nam radość i daje satysfakcję, w coś, na czym nam naprawdę zależy. Dlatego pierwszym krokiem do zmiany jest określenie, co nas pociąga i – po prostu – co chcielibyśmy w życiu robić.
Czy rzeczywiście do końca życia chcesz pracować tu, gdzie jesteś teraz? Czy nie będziesz żałował lat, które poświęciłeś na nielubianą pracę dla firmy, z którą się nie identyfikujesz? Czy swojej pracy nie przypłacisz problemami ze zdrowiem albo chronicznym zmęczeniem?
A może jest coś, o czym zawsze po cichu marzyłeś? Czytamy czasem historie ludzi, którzy po wielu latach rzucali świetnie płatną pracę w korporacji by hodować owce w Bieszczadach albo otwierali własny mały biznes. Poczucie spełnienia nie zawsze bowiem łączy się z dużą ilością zer na koncie. Często wystarczy świadomość, że robimy to, co lubimy, co nam dobrze wychodzi i daje prawdziwą satysfakcję.
Trzy rady dla żądnych zmiany – rusz z miejsca
Oto trzy rady Kimberly Ramsawak, na co dzień pomagającej studentom i ludziom na życiowym zakręcie ustalić, co chcą robić w życiu. Dla wszystkich tych, którzy chcą powrócić do swoich marzeń i podjąć działanie z mocą.
Zacznij od zadania sobie pytania „Dlaczego?”
Posiadanie odpowiedzi na to pytanie staje się fundamentem automotywacji do działania. Niezależnie od tego, jaki cel sobie wyznaczysz, zrozumienie dlaczego to robisz pozwoli Ci na prawdziwe zaangażowanie niezbędne, aby go osiągnąć, i wzmocni Twoje siły, byś nie poprzestawał na niczym mniejszym. Łatwo zapomnieć dlaczego pracujemy tak ciężko. Ponowne przypomnienie sobie dlaczego w ogóle chcesz osiągnąć zawodowy sukces pomoże Ci utrzymać koncentrację.
Niezachwiana wiara w siebie
Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie „Dlaczego?”, kolejne, jakie musisz sobie zadać brzmi „Jak?” A konkretniej, co powinieneś robić każdego dnia, aby Twoja wymarzona kariera stała się rzeczywistością. Jakie działania zamierzasz podjąć? Musisz określić jasno i wyraźnie to, co ma znaczenie i doprowadzi Cię do zmian na lepsze. Ustal trzy priorytety, które mają na celu zbliżenie do osiągnięcia celów. Następnie podziel je na mniejsze etapy i ruszaj naprzód.
Zaplanuj to i znajdź pracę marzeń
Do swojego codziennego planu dodaj „czas zaangażowania”. Kluczową sprawą jest Twoje solidne postanowienie, że znajdziesz ten czas i ochronisz go przed pilniejszymi drobiazgami, które z pewnością pojawią się nieproszone. Poświęć ten czas – nawet jeśli to będzie zaledwie godzina dziennie – na rozwijanie swojej kariery.
Może to być czytanie branżowej prasy, aby trzymać rękę na pulsie, zdobywanie nowych potrzebnych umiejętności, nawiązywanie kontaktów, podtrzymywanie relacji, szukanie nowych możliwości rozwoju, czytanie wartościowych książek, nauka nowego języka obcego, odświeżanie swojej wiedzy, szukanie nowych klientów, ale przede wszystkim myślenie o tym, co jeszcze możesz zmienić, ulepszyć i rozwinąć, aby coraz bardziej zbliżać się do swojego ostatecznego celu.
Potraktuj ten czas pracy nad rozwojem własnej kariery zawodowej jako prawdziwy, wspaniały prezent, który dajesz sam sobie. Kiedy indziej znajdziesz chwilę refleksję i zadanie sobie pytania, czy jesteś zadowolony z tego, co robisz i tego, w jakim kierunku zmierzasz?
Regularnie szukaj odpowiedzi na pytania czego naprawdę chcesz, dlaczego tego chcesz i w jaki sposób możesz to osiągnąć. Dzięki Twojemu zaangażowaniu i podjęciu skutecznego działania sukces zawodowy stanie się znacznie bliższy niż mogłoby Ci się wydawać…