Powiedzenie, że reklama jest dźwignią handlu, pewnie Cię nie zaskoczy. A co jeśli dodamy, że nawet z niewielkim budżetem możesz reklamować się skutecznie? W dobie Internetu liczy się przede wszystkim pomysł i praktyczna wiedza, niekoniecznie zaś astronomiczne sumy przeznaczone na marketing. Dowiedz się jak reklamować małą firmę i czy potrzebujesz do tego pomocy specjalisty!
Trwający 30 sekund spot reklamowy w telewizji to wydatek nawet 40 tysięcy złotych. Reklama w popularnej gazecie – od kilku do kilkunastu tysięcy. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność albo nawet zatrudniasz kilka-kilkanaście osób, nie stać Cię na ponoszenie takich kosztów. Na szczęście istnieją inne formy promocji, które nie puszczą Cię z torbami. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, odpowiedz sobie na jedno kluczowe pytanie: do czego potrzebujesz reklamy?
Chcesz zwiększyć rozpoznawalność Twojej firmy? Podnieść sprzedaż konkretnego produktu? Zachęcić użytkowników do zakupów online, a może stacjonarnie? Od odpowiedzi zależy, w jaki sposób i gdzie warto się promować. Jeśli natomiast chcesz urządzić kampanię reklamową, ale nie masz pojęcia po co, to… życzymy powodzenia. Przyda Ci się.
Tradycyjne nie znaczy gorsze
W zależności od tego, do kogo chcesz dotrzeć ze swoją reklamą, jaki jest jej cel i budżet, wybierzesz inną formę promocji – a najlepiej kilka. Rozsądnie zazębiony zestaw reklam da lepszy wynik, niż pojedyncza akcja i nie musi przy tym oznaczać zwielokrotnionych kosztów.\n\nW przypadku lokalnych biznesów, np. sklepów, knajp czy różnego rodzaju punktów usługowych, wciąż dobrze sprawdzają się tradycyjne środki reklamowe. Dlatego nie odrzucaj takich narzędzi jak:
- ulotki,
- bannery i podświetlane kasetony,
- potykacze reklamowe,
- reklamy samochodowe.
Tak, nawet zwykłe ulotki mogą dać dobry efekt, jeśli wiesz, gdzie je rozdawać i dobrze dobierzesz ich treść i wygląd pod kątem docelowej grupy odbiorców. Reklama salonu piękności pod sklepem mięsnym nie będzie miała dużego sensu, ale już w okolicy innych, popularnych salonów, u fryzjera albo w miejscowym butiku – owszem. Nie lekceważ więc mocy „analogowej” ekspozycji odbiorcy na Twoją markę. Świetlne kasetony raczej nie spowodują masowego najazdu nowych klientów na firmę, ale na pewno zwiększą jej świadomość. Gdy klientowi przyjdzie wybrać markę spomiędzy tej znanej „z miasta” i tej całkowicie obcej, zyskasz przewagę na anonimową konkurencją.
Jak reklamować małą firmę Internecie?
Nie ma się co jednak oszukiwać – dziś więcej czasu spędzamy w sieci niż w realnym świecie. Podstawą do promocji online jest strona internetowa i jeżeli jeszcze jej nie masz, to jak najszybciej to nadrób! Nie musisz mieć rozbudowanego portalu z milionem funkcji. Niewielkim firmom zazwyczaj wystarczy niewielka strona, którą można stworzyć za równie niewielką kwotę.
Kolejne ważne medium promocyjne stanowią media społecznościowe: Facebook, Instagram, LinkedIn czy YouTube. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia! Każdy z tych portali oferuje przedsiębiorcom możliwość reklamy; najbardziej rozbudowane opcje daje oczywiście Facebook. Tu możemy bardzo dokładnie określić cel swojej kampanii, dobrać odpowiednią formę i dotrzeć do precyzyjnie dobranej grupy odbiorców. Oczywiście, im więcej wiesz na temat swoich klientów oraz na temat marketingu w ogóle, tym efektywniejsza będzie reklama. Koszt zaczyna się tak naprawdę od kilkudziesięciu złotych.
W social mediach, oprócz płatnej promocji, warto postawić na organiczne budowanie relacji. Wdając się w dyskusję na ciekawe tematy przyciągniesz do siebie osoby bezpośrednio zainteresowane Twoją branżą – wystarczy poświęcić trochę czasu i energii. Tematyczne fora i strony ogłoszeniowe to także sposób na reklamę. Udzielanie się w takich miejscach nie powinno jednak nosić znamion spamu – merytoryczne treści mogą za to przysporzyć Twojej firmie zainteresowania.
Jeżeli posiadasz już pewną bazę odbiorców, postaw natomiast na mailingi. Oferując zniżki, promocje czy nawet wartościowe informacje, zachęcisz klientów do ponownego zakupu. Pamiętaj o absolutnym zakazie spamowania – chyba, że chcesz zrazić do siebie potencjalnie przyjaznych ludzi.
Jest jeszcze Google Adwords, czyli reklama w wyszukiwarce, która może dać fajne efekty, ale wymaga większej wiedzy. Już za kilkaset złotych możesz zobaczyć niezłe efekty. Jeśli jednak przeprowadzisz promocję nieumiejętnie, po prostu utopisz fundusze – dotyczy to każdego wymienionego sposobu reklamy.
Podsumowując, do najtańszych form reklamy w Internecie należą:
- promocja w mediach społecznościowych,
- promocja na grupach, forach, w serwisach ogłoszeniowych,
- mailing,
- dobrze wypozycjonowana strona internetowa,
- Google Adwords.
Nie wyczerpuje to oczywiście tematu – możliwości sieci są niezmierzone. Musimy jednak podkreślić, że jeśli Twoja wiedza o marketingu nie powala na kolana i brakuje Ci konkretnego pomysłu, lepiej samodzielnie nie reklamować swojej firmy. Stracisz czas, pieniądze i klientów. Na szczęście skorzystanie z usług profesjonalisty to w dzisiejszych czasach bardzo przystępna opcja. Zamów konsultację u Wirtualnej Asystentki i dowiedz się, jakie formy promocji będą dla Ciebie najlepsze – to tanie i wygodne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy.