Aktualizacja strony na WordPress – to ważniejsze niż myślisz

Spis treści:

Aktualizacja strony na Wordpressie

Prowadzisz firmę? Na pewno masz stronę internetową. To ważny punkt kontaktu dla zarówno nowych, jak i obecnych klientów – ale sama budowa strony to za mało. Czy dbasz o to, aby regularnie ją aktualizować? Jeśli do tej pory nie było to na liście Twoich priorytetów, spróbujemy Cię przekonać, że… powinno! Bo zaopiekowana strona firmowa to bezpieczeństwo i funkcjonalność, na których utratę nie możesz sobie pozwolić jako przedsiębiorca.

Aktualizacja Twojej strony internetowej na WordPress oraz wtyczek jest jednym z najważniejszych elementów prowadzenia swojego miejsca w sieci. Jego zaniedbanie może narażać Twoją stronę na ataki i awarie i w konsekwencji – nie tylko na ryzyko utraty treści, ale również danych Twoich klientów. Wiemy jednak, że wielu przedsiębiorców o tym zapomina, a często nawet nie wie, że powinni w odpowiedni sposób opiekować się swoją swoją stroną. Dlatego w tym artykule pokażemy Ci praktyczne kroki, które pomogą Ci w rozwoju i utrzymaniu bezpiecznej i prosperującej obecności online.

Nieaktualny WordPress to zaproszenie dla cyberprzestępców

Skutki zaniedbania aktualizacji strony internetowej na WordPressie mogą być naprawdę poważne. W miarę jak Internet ewoluuje w niespotykanym tempie, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej biegli w wykorzystywaniu luk w przestarzałych wersjach WordPressa i powiązanych wtyczek. Oznacza to, że jeśli Twoja strona nie jest regularnie aktualizowana, staje się bardziej podatna na włamania, co naraża wrażliwe dane, ważne pliki, a nawet całą witrynę.

Dodatkowo, jeśli Twoja strona internetowa padnie ofiarą takiego naruszenia bezpieczeństwa, może to być szkodliwe dla reputacji Twojego biznesu. Gdy się po prostu „wysypie”, klienci nie będą mogli poznać Twojej firmy czy skorzystać ze sklepu. A co, jeśli wirus sprawi, że po wejściu na Twoją stronę odbiorcy zostaną przekierowani do… serwisu z pornografią? Niestety znamy takie przypadki. Nadszarpnięte w ten sposób zaufanie i złe wrażenie, z jakim zostaną odbiorcy, niełatwo będzie odbudować.

To jeszcze nie koniec złych wieści. Jeśli szybko nie usuniesz takich luk, może to prowadzić do potencjalnych problemów prawnych i kar finansowych – zwłaszcza, gdy poprzez swoją stronę zbierasz dane osobowe klientów.

Zagrożenia wynikające z braku aktualizacji strony na WordPressie

Zobacz, co dzieje się, gdy na długie miesiące zapominasz o robieniu aktualizacji na swojej stronie:

Luki w bezpieczeństwie

Przestarzałe wersje WordPressa i pluginów często zawierają znane luki w zabezpieczeniach. Hakerzy aktywnie je wykorzystują, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do Twojej strony, naruszyć dane Twoje i Twoich klientów i potencjalnie zaszkodzić Twojej reputacji.

Wirusy malware

Nieaktualizowanie Twojej strony internetowej zwiększa ryzyko zainfekowania malware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Hakerzy mogą wstawiać złośliwy kod do przestarzałych pluginów lub motywów, co pozwala im na kontrolowanie Twojej strony, wyświetlanie niechcianych reklam lub dystrybucję szkodliwych treści.

Problemy z kompatybilnością

WordPress ciągle się rozwija, a kolejne aktualizacje wprowadzają do niego zmiany i usprawnienia. Jeśli nie aktualizujesz swojej strony, przestarzałe wtyczki lub motywy mogą być niezgodne z najnowszymi wersjami WordPressa, co prowadzi do problemów z działaniem strony, wyłączenia pewnych funkcjonalności lub nawet poważnej awarii strony.

Mniejsza wydajność i gorsze doświadczenie użytkownika

Bez regularnych aktualizacji Twoja strona może mieć problemy z wydajnością. Przestarzałe wtyczki lub motywy mogą spowolnić czas ładowania Twojej strony, co prowadzi do złego doświadczenia użytkownika oraz wzrostu współczynnika odrzuceń. Użytkownicy oczekują szybkich, responsywnych stron, a nie spełnienie ich oczekiwań może negatywnie wpłynąć na Twoją firmę.

Brak wsparcia

Wraz z postępem technologii, programiści skupiają swoje wysiłki na utrzymaniu i udoskonalaniu bieżących wersji WordPressa i rozszerzających go wtyczek. Z czasem wsparcie dla starszych wersji maleje, co – gdy korzystasz z przestarzałych modułów – utrudnia uzyskanie pomocy lub rozwiązanie problemów.

Regularna aktualizacja WordPress – korzyści

Znasz już zagrożenia wynikające z zaniedbania aktualizacji Twojej strony – a co zyskasz dzięki sumiennemu wgrywaniu najnowszych wersji systemu, motywów i wtyczek?

Wzmocnione zabezpieczenia

Poprzez aktualizowanie swojej witryny WordPress i wtyczek na bieżąco, zapewniasz sobie najnowsze łatki i poprawki związane z bezpieczeństwem. To znacznie zmniejsza ryzyko wycieku danych Twoich i Twoich klientów.

Poprawiona wydajność

Aktualizacje często zawierają poprawki błędów i optymalizacje wydajności, co prowadzi do szybszej i bardziej wydajnej strony internetowej. Regularnie opiekując się swoją witryną, zapewniasz więc odwiedzającym płynne doświadczenia z przeglądania, a tym samym podnosisz ich zaangażowanie i zadowolenie.

Nowe funkcje i możliwości

Aktualizacje często wprowadzają nowe funkcje, ulepszenia i możliwości samego WordPressa oraz pluginów. To dzięki nim możesz coraz lepiej prezentować swoje produkty lub usługi i pozostawać o krok przed konkurencją.

Dobre praktyki w utrzymaniu strony na WordPressie

Po pierwsze, regularnie sprawdzaj dostępne aktualizacje – albo zleć dbanie o to nam. Niech to będzie Twój nawyk, praktykowany przynajmniej raz na kilka tygodni. WordPress wyświetla powiadomienia o dostępnych aktualizacjach w kokpicie, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na te alerty.

Wykonuj kopie zapasową swojej witryny. Przed dokonaniem jakichkolwiek aktualizacji, upewnij się, że masz zapisane w bezpiecznym miejscu pliki strony oraz bazy danych. Ten prewencyjny krok sprawia, że w przypadku problemów podczas procesu aktualizacji, możesz łatwo przywrócić swoją witrynę do poprzedniego stanu.

Sprawdzaj aktualizacje w środowisku testowym. Jeśli posiadasz złożoną stronę z wieloma wtyczkami, rozważ utworzenie tzw. środowiska stagingowego, czyli oddzielnej, roboczej strony internetowej, gdzie możesz testować aktualizacje przed wdrożeniem ich w swojej witrynie. Pozwala to na zidentyfikowanie i rozwiązanie ewentualnych problemów ze zgodnością, nie wpływając na doświadczenie użytkowników.

Wykorzystaj automatyczne aktualizacje. Aby zoptymalizować cały proces, włącz automatyczne aktualizacje dla mniejszych wydań WordPressa oraz ważnych wtyczek. W ten sposób nie musisz ciągle ręcznie sprawdzać, czy są dostępne aktualizacje, co zmniejsza ryzyko przeoczenia krytycznych łatek bezpieczeństwa.

Zleć nam opiekę nad Twoją stroną firmową

Widzisz, jak istotna jest aktualizacja strony na WordPress, ale… nie masz czasu ani ochoty się tym zajmować? Skorzystaj z naszego wsparcia – przygotowałyśmy dla przedsiębiorców wygodne pakiety, w ramach których nie tylko zadbamy o regularne aktualizacje, ale możemy też przyśpieszyć działanie Twojej witryny i zabezpieczyć ją przed atakami!

Zobacz sam, jak możemy Cię odciążyć:

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.

Zaopiekujemy się Twoją stroną

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.