Jak wyjść z pracy, gdy pracujesz z domu – zaprogramuj mentalny fajrant

Spis treści:

Jak wyjść z pracy gdy pracujesz z domu

Niezależność, wolność, elastyczność – to najczęściej wymieniane zalety pracy zdalnej. Jak mówią jednak: „każdy kij ma dwa końce”. Bycie sobie sterem, żeglarzem i okrętem ma też swoje wyzwania. Jednym z nich jest mentalne wyjście z pracy z miejsca, w którym również śpisz, odpoczywasz i żyjesz na co dzień. Kluczem jest odpowiednie zaplanowanie działań i przestrzeganie kilku istotnych zasad. Jak wyjść z pracy, gdy pracujesz z domu? Poznaj nasze sposoby.

1. Przygotuj przestrzeń do pracy

Jeśli czujesz się świetnie w chaosie, zalegających na biurku papierach, ze stertą kubków do mycia, to ten punkt Ciebie nie dotyczy. Istnieje grupa osób, którym podczas pracy „twórczy chaos” (jak go nazywają) nie przeszkadza i zdają się nie zauważać pleśni wychodzącej z filiżanki. Standardowo jednak, uporządkowane miejsce pracy porządkuje umysł. Wspaniale byłoby mieć osobny pokój – własne biuro. To scenariusz idealny.  Jednak nie każdy może poszczycić się takim luksusem. Rozpraszaczy nie brakuje – począwszy od dzieci, zwierząt domowych, dzwoniącego do drzwi kuriera, aż po nieustannie przychodzące powiadomienia, smsy i telefony. Jeśli nie możesz zaszyć się w biurze, ponieważ nie dysponujesz taką przestrzenią, wygospodaruj chociaż biurko z czystym blatem.

Zostaw na nim tylko to, co naprawdę niezbędne do Twojej pracy. Ważne jest odpowiednie ustawienie, czyli dostęp do światła. Przygotuj również dzbanek wody. Posprzątaj przestrzeń (przynajmniej tę w zasięgu wzroku), poskładaj ubrania, odkurz. To małe rozpraszacze, które podczas wyzwań w pracy mocno przyciągają uwagę i skutecznie zakłócają naszą zdolność do skupienia. Ustaw budzik poprzedniego dnia na 10-15 minut na sprzątanie i ogarnianie przestrzeni, w której pracujesz, ponieważ rano może zabraknąć Ci na to czasu.

jak wyjść z pracy

2. Ustal zasady z domownikami

Jeśli domownicy są w domu podczas Twojej pracy, konieczne będzie ustalenie wspólnych zasad. Po prostu nie ma Cię w określonych godzinach, dokładnie tak, jakbyś był w biurze. Jeżeli masz specjalne pomieszczenie, w którym pracujesz, możesz wywiesić odpowiednią kartkę. Jeśli to tylko Twój kącik pracy, również zadbaj o symboliczne zaznaczenie, że teraz jesteś zajęty. Możesz odseparować się od innych domowników poprzez ustawienie parawanu na czas pracy.

Sprawa komplikuje się w przypadku młodszych dzieci. Jednak gdyby to była praca w siedzibie firmy, pomoc w opiece nad dziećmi również byłaby konieczna. Zazwyczaj chodzi o dobre podzielenie obowiązków między rodzicami, ewentualnie wynajęcie osoby do opieki nad dzieckiem, tak, aby w określonych blokach czasowych być dostępnym dla swojej pracy.

3. Pracuj w blokach czasowych

Nasz mózg ma ograniczone możliwości skupienia się na zadaniach. Dobrze sprawdza się praca w blokach czasowych przedzielonych krótkimi przerwami na regenerację. W czasie przerwy zrób proste ćwiczenia, przejdź się, napij się kawy czy zrób to, czego potrzebujesz.

Kiedy znów wrócisz do pracy, zajmuj się jednym zadaniem, a dopiero, gdy je skończysz – kolejnym. Bardzo pomocne w skupieniu jest korzystanie z odpowiednich aplikacji typu Forest lub Pomodoro, w których ustawiasz sobie określony czas pracy. Czas się nalicza, a gdy dojdziesz do ustalonej wcześniej godziny, zostaniesz o tym poinformowany.

Jeżeli pracujesz dla własnych klientów i potrzebujesz mierzyć dla nich czas pracy, możesz korzystać z Toggl. Dzięki któremu wygenerujesz raport dotyczący Twojego czasu pracy.

4. Unikaj rozpraszaczy

Praca we wspomnianych powyżej blokach czasowych zdecydowanie pomaga w skupieniu, koncentracji i efektywności. Jednak to jeszcze nie wszystko, bo prawdziwą zmorą osób pracujących online są rozpraszacze: maile, smsy, powiadomienia. Co możesz zrobić, aby uniknąć nieustannego bombardowania informacji napływającymi z każdej strony?

  • Wyloguj się z mediów społecznościowych – zerknięcie tylko na jednego posta może skończyć się przeglądaniem całej serii, a w końcu zagubieniem i pytaniem, po co w ogóle wchodziłeś na media społecznościowe. 15 minut minęło nie wiadomo kiedy.
  • Wyłącz telewizor i radio, ewentualnie słuchaj muzyki, która wspiera koncentrację.
  • Nie odpowiadaj od razu na maile. Jeżeli naprawdę nie jest to sprawa priorytetowa, to odpowiedź może chwilę poczekać.
  • Nie skacz pomiędzy zadaniami. Czasami, jeżeli zadanie wydaje się trudne, możesz mieć tendencję do zaczynania go, a potem przeskakiwania do innego. Niestety, tracisz na tym sporo czasu, ponieważ Twój mózg potrzebuje przygotować się do danego zadania, przetworzyć informacje, nastroić się na nowe tory myślenia.
  • Jeżeli Twoja silna wola zawodzi, ustaw blokowanie stron, na które najczęściej wchodzisz. Możesz ustawić ich blokowanie w odpowiednich godzinach.
  • Przygotuj sobie przekąskę i coś do picia, abyś nie musiał wstawać od biurka, gdy zgłodniejesz.

5. Dbaj o swój rytm i codzienne nawyki

Wygoda w pracy to podstawa. Jednak praca w pidżamie wcale nie działa na Twoją korzyść, podobnie jak przechodzenie z łóżka od razu po wstaniu do pracy. Daj sobie chwilę dla siebie, a następnie ubierz się komfortowo z zamysłem, że jednak wychodzisz do pracy. Mała rzecz, a jednak wiele zmienia. Struktura w niektórych przypadkach nie jest dla nas aż tak zła, wręcz przeciwnie, daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Dbaj o nawyki. Niektórzy nazywają je rytuałami. Nastaw budzik odpowiednio wcześniej, zjedz w spokoju śniadanie, ewentualnie wyjdź przed pracą na krótki spacer (tak jakbyś rzeczywiście szedł do biura). To bardzo pomaga, aby przejść w tryb działania. Na pewno dużo bardziej niż bieg prosto z łóżka do pokoju, śniadanie w pidżamie przy komputerze itp. Twój mózg podziękuje Ci za te małe nawyki większą koncentracją, skupieniem, co przełoży się nie tylko na wyniki, ale również na komfort i przyjemność pracy dla Ciebie samego.

A gdy skończysz ustalone na dany dzień sprawy, wyłącz komputer, wyloguj się z poczty. Przełącz się na tryb offline (chyba, że są nagłe przypadki). Ciesz się resztą dnia!

praca zdalna

6. Ustal harmonogram pracy

Planuj swoją pracę mądrze. Polecamy zaczynać pracę od najtrudniejszy zadań, na które potrzebujesz najwięcej energii i kreatywności. Dopiero po nich czas na coś lżejszego. Rób każdego dnia listę zadań „to do” i weryfikuj rano, czy wskoczyło coś bardziej pilnego, czy możesz iść ustalonym wcześniej trybem. Korzystaj z różnych możliwości planowania i organizowania zadań w aplikacjach typu Trello czy Asana, gdzie wszystko zapiszesz i nic nie umknie Twojej uwadze.

7. Stosuj przerwy

Wydaje się to oczywiste, a jednak łatwo o tym zapomnieć, kiedy cały czas jest się w domu. Przeciągaj się, zrób kilka prostych ćwiczeń. Ewentualnie możesz spróbować pracować przez chwilę w pozycji stojącej (z odpowiednim dostosowaniem wysokości biurka). Odrywaj wzrok od ekranu, popatrz za okno, wyjdź na chwilę na balkon, odetchnij świeżym powietrzem.

8. Wspieraj swój umysł

Tak, możesz wspomagać pracę swojego umysłu. W jaki sposób? Poprzez olejki eteryczne, które dają taki sam efekt, jakbyś był w lesie. Alfa-pinen, który zawarty jest w wielu olejkach eterycznych, może wspomóc pracę Twojego umysłu. Ten składnik chemiczny pomaga nawet osobom cierpiącym na chorobę Alzhaimera. Tobie może pomóc w koncentracji.

Niezawodny jest również olejek rozmarynowy oraz wszystkie olejki cytrusowe, które poprawiają humor i samopoczucie. Wlej kilka kropel do dyfuzora i rozpylaj olejki przez około 20-30 minut, potem rób godzinną przerwę i znowu włącz dyfuzję. Oczywiście dostosuj wymienione ilości do siebie. Korzystaj jednak z dobrej jakości olejków.

Pomocne mogą być także ćwiczenia, które wspomagają koncentrację, a które możesz zrobić w ramach przerwy. Znajdziesz je TUTAJ

9. Pracuj w grupie

Niektóre osoby, mimo że pracują zdalnie, to nadal lubią wychodzić do pracy. Twierdzą, że to pomaga zachować im odpowiedni rytm dnia oraz skupić się na pracy. Dobrym pomysłem może okazać się coworking, czyli przestrzeń, w której znajdują się biura firmowe lub miejsce, gdzie znajomi spotykają się na wspólną pracę. Wiąże się to jednak z wynajmem określonego miejsca i dodatkowymi kosztami.

W większych miastach istnieją odpowiednie miejsca przeznaczonego do coworkingu. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, alternatywą będzie umówienie się w domu kogoś innego, kto również pracuje zdalnie, pod warunkiem, że rzeczywiście będzie to dla Ciebie pomocne i nie przegadacie czasu pracy.

Ewentualnie, od czasu do czasu, możesz zafundować sobie wyjście do kawiarni w ramach pracy. Jeżeli masz możliwość pracy z balkonu, ogródka, altany (oczywiście w ciepłe dni) to jesteś szczęściarzem, ponieważ natura wspiera Twoje procesy myślowe, koncentrację i uwagę.

Jeżeli nie masz takiej możliwości, zadbaj o swoje miejsce pracy, dokupując rośliny i organizując sobie zielony kącik. Dobrze na nasz mózg działa również naturalny szum wody. Może rozważyć kupno małej fontanny do domu, w ostateczności szmer strumyka znajdziesz na YouTube.

10. Zadbaj o komfort pracy

Pracujesz efektywniej, kiedy Twoje krążenie lepiej pracuje. Praca zdalna wiąże się z dużą ilością godzin spędzonych przed komputerem, co nie jest korzystne dla Twojego zdrowia. Jak możesz sobie pomóc? Siedź na odpowiedniej piłce, krążku stabilizującym postawę, masuj stopy rollerem, Jeżeli się bardzo uprzesz, to znajdziesz nawet odpowiednie bieżnie do chodzenia. To specjalny model do włożenia pod biurko, tak, abyś mógł pracować na stojąco (co też przekłada się na kreatywność umysłu).

praca zdalna

11. Testuj

Testuj nowe pomysły dotyczące usprawniania pracy zdalnej i sprawdzaj, które są najlepsze dla Ciebie. Wolisz pracować wcześnie rano czy późną nocą? Efektywniej pracujesz, gdy ustawiasz czas pracy pod nieobecność domowników? Weryfikuj, co najlepiej sprawdza się dla Ciebie.

Jak wyjść z pracy, gdy pracujesz z domu

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych pomysłów. Ostatni, który Ci podsuwamy, to po prostu oddelegowanie spraw tak, abyś nie musiał zaprzątać sobie głowy pracą i zyskał więcej czasu dla siebie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

 

 

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.

Zaopiekujemy się Twoją stroną

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.