Proste i skuteczne nawyki ludzi sukcesu to między innymi efektywne rozpoczęcie dnia. Twój budzik dzwoni już od pół godziny, regularnie co pięć minut, a Ty nadal nie potrafisz zwlec się z łóżka. Kolejne pół godziny spędzasz w łazience i ostatecznie wybiegasz z domu bez śniadania, przeczuwając spóźnienie. Brzmi znajomo?
Znienawidzone poranki to kwestia złych nawyków i braku samodyscypliny. Wystarczy jednak odrobina samozaparcia i wprowadzenia kilku nowych, porannych rytuałów, aby produktywnie zaczynać każdy dzień tygodnia (nawet poniedziałek!). Zdradzamy dziś kilka metod wykorzystywanych przez ludzie sukcesu, którzy zgodnie podkreślają, że kluczowym aspektem optymalnego wykorzystania czasu w ciągu dnia jest wczesna pobudka – około godziny szóstej rano. Być może za jakiś czas, podobnie jak prezes Pepsi – Indra Nooyi, zaczniesz wstawać o czwartej nad ranem, aby próg biura przekraczać już około godziny siódmej.
10 sposobów na efektywne rozpoczęcie dnia
1. Szklanka wody zamiast kawy
Zaraz po wstaniu z łóżka wypij szklankę letniej wody z cytryną. W ten sposób nie tylko pobudzisz organizm do pracy, ale także skutecznie go nawodnisz. Dawkę kofeiny, która dostarczy zastrzyku energii, zafunduj sobie nieco później – około godziny 10, kiedy dopadnie Cię pierwszy spadek formy. Wydaje Ci się, że bez porannej kawy nie dasz rady w pełni się obudzić? Mamy na to sposób…\n
2. Poranny rozruch
Pierwsze pięć minut po przebudzeniu poświęć przeciąganiu się, następnie zafunduj sobie sesję jogi, ćwiczeń rozciągająco-wzmacniających lub krótką wizytę na basenie. Do pracy, zamiast samochodem, pojedź rowerem. Zaoszczędzisz nie tylko pieniądze wydawane na paliwo, ale także czas i nerwy stracone podczas stania w korkach.
3. Zimny prysznic
Jeśli wiesz, że o poranku nie jesteś w stanie zmusić się do jakiejkolwiek dłuższej aktywności fizycznej, rozpocznij dzień od rozciągnięcia ciała, a następnie weź zimny prysznic. Mocny strumień lodowatej wody podniesie ciśnienie krwi i skutecznie Cię rozbudzi.
4. Coś dla ciała i ducha
Kiedy ciało jest już w pełni pobudzone, pora rozruszać umysł. Uczysz się nowego języka – powtórz zwroty z ostatniej lekcji, rozwiąż krzyżówkę, sprawdź bieżące kursy walut lub analizę notowań na giełdzie. Tą krótką praktyką nakierujesz swój mózg na tory pracy, dzięki czemu będzie on gotowy do analizowania i rozwiązywania problemów, kiedy tylko zasiądziesz do biurka.
5. Prasówka z kraju i ze świata
Przy śniadaniu nie sprawdzaj skrzynki mailowej, zaglądnij za to do swojego ulubionego polskiego dziennika, przeczytaj nagłówki zagranicznej prasy branżowej (np. The Guardian, The Economist, Harvard Business Review), posłuchaj audycji radiowej lub podcastu. Na koniec pozwól sobie na kilka minut przeglądania Twittera czy Facebooka. Jeśli z samego rana sprawdzisz, co dzieje się w świecie, podczas przerwy na kawę nie zabraknie Ci tematów do rozmów z kolegami, a w czasie pracy unikniesz pokusy przeglądania Internetu i zaglądania na portale społecznościowe.
6. Twoja pasja
Malujesz, składasz modele, piszesz poezje, uwielbiasz oglądać programy przyrodnicze? Nim wpadniesz w wir codziennych obowiązków, oddaj się przez chwilę temu, co lubisz robić najbardziej, a na co zwykle nie znajdujesz czasu i energii, gdy po zabieganym dniu dopada Cię naturalne zmęczenie.
7. Chwila dla najbliższych
Poranek to także idealny moment, aby chwilę czasu i uwagi poświęcić swoim najbliższym. Spacer z psem, wspólnie zjedzone śniadanie i krótka rozmowa wpłyną na dobre samopoczucie, poczucie pewności i wiary w siebie.
8. Wizualizacja dnia
Zdobywca nagrody Pulitzera – Charles Duhigg, w swojej najnowszej publikacji, opartej na rozmowach z ludźmi sukcesu, szczególną uwagę zwraca na istotność wizualizacji całego dnia. Spisz listę zadań, wyznacz konkretne cele, a następnie wyobraź sobie, jak będą przebiegały kolejne godziny. Istotne, aby mieć świadomość, czego oczekujesz od siebie danego dnia.
9. Nim obudzą się klienci
Przekraczając próg biura, wykorzystaj moment, kiedy klienci jeszcze śpią, a telefony milczą. Tak naprawdę jedynie o poranku możesz być w 100% panem swojego czasu. W kolejnych godzinach w kalendarzu pojawią się spotkania i konferencje, niezapowiedziane wizyty współpracowników i sprawy, których zwyczajnie nie jesteś w stanie przewidzieć.
10. Nastaw się na sukces
Kluczem do realizacji wszelkich planów jest pozytywne nastawienie. Jeśli od samego rana zaprogramujesz się na sukces, nawet jeśli w wraz z rozwojem dnia napotkasz problemy, zdołasz się z nimi uporać, a przed wyjściem z pracy usłyszysz od szefa lub pomyślisz w duch, że wykonałeś dziś “kawał dobrej roboty”.
BONUS!
11. Skontaktuj się ze swoją Wirtualną Asystentką
Zanim rozpoczniesz dzień pracy, wyślij maila do swojej Wirtualnej Asystentki – zleć zadania, a jeśli są kwestie, które Cię nurtują – zadaj pytania. Jesteś gotowy do działania. Ten dzień jest skazany na sukces!
Wypełniając poranek kilkoma krótkimi i zróżnicowanymi aktywnościami, pod wieczór zorientujesz się, że spokojnie możesz położyć się do łóżka, gdyż pięciu nowych zwrotów po hiszpańsku udało Ci się nauczyć w trakcie przygotowywania jajecznicy, a dzienny plan treningowy został zrealizowany przed śniadaniem. Zanim zaśniesz, znajdziesz chwilę na podsumowanie dnia i przeczytanie kilku stron książki, która leżała na stoliku nocnym od miesięcy. Gdy dokończysz zaległe lektury, sięgnij po poradnik Laury Vanderkam, pt. Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem, na którym oparliśmy część naszego zestawienia.