Skuteczny email marketing w Twojej firmie. 9 błędów popełnianych przy tworzeniu mailingu

Spis treści:

email marketing

Prowadzisz blog, stronę firmową lub sklep internetowy? Pewnie regularnie wysyłasz do swoich odbiorców newsletter – i słusznie! To fantastyczne narzędzie do sprzedaży i budowania lojalności klientów. Jeśli jednak prowadzisz swój mailing źle, może Ci on przynieść więcej szkody niż pożytku. Dowiedz się, jakie błędy popełniasz przy budowaniu bazy odbiorców i jak stworzyć email marketing, który wspiera Twoje cele.

Tak naprawdę o błędach popełnianych przy wysyłce maili do tzw. masowego odbiorcy można pisać całe tomy. Co ciekawe, podobne potknięcia zdarzają się zarówno dużym przedsiębiorstwom, jak i niszowym blogerom! Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z wpadek.

1. Nielegalna wysyłka maili

Często nie zdając sobie z tego sprawy, mniejsze firmy i osoby indywidualne wysyłają mailingi niezgodnie z prawem! Bywa niestety i tak, że w pełni świadomie wykorzystują nieczyste zagrania… Co do nich należy?

Przede wszystkim niezgłoszenie bazy odbiorców do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) – to podstawa, bez której nie powinniśmy zbierać adresów email czy jakichkolwiek innych danych. W tej chwili nie istnieje sprawny system egzekwowania obowiązku rejestracji baz, zmieni się to jednak już w maju 2018 r. Wówczas w życie wejdzie europejskie rozporządzenie RODO, a wraz z nim ogromne kary za niewłaściwie przetwarzanie danych. Wirtualna Asystentka już teraz przygotowuje do RODO swoich klientów.

Inną, dużo bardziej nieuczciwą praktyką jest pozyskiwanie adresów odbiorców bez ich zgody. Kupowanie baz „na lewo” i wysyłanie niechcianych maili może mieć poważne konsekwencje prawne – podobnie jak wysyłanie kampanii do osób, które wypisały się z newslettera. Niestety to coraz częstszy proceder. Powstają nawet firmy… pozyskujące odszkodowania za SPAM!

2. Nachalny email marketing

Zalewanie odbiorców falą wiadomości, czyli krótko mówiąc spamowanie, to idealny sposób na stratę cennych odbiorców. Zbyt często wysyłane maile irytują, obniżają wiarygodność marki i skutkują mniejszą otwieralnością. Dobrze jest przyjąć zasadę, by nie wysyłać więcej niż jednego maila w tygodniu i nie mniej niż jednego w miesiącu.

Warto pamiętać przy tym, by umożliwić odbiorcom łatwe wypisanie się z newslettera. Polecamy, byś w stopce każdej wiadomości umieszczał widoczny link do rezygnacji z subskrypcji.

3. Spamowe tytuły

Dobierając nieodpowiedni tytuł swoich maili nie tylko zniechęcisz odbiorców, ale także… nagrabisz sobie u operatorów pocztowych. Filtry antyspamowe to nie przelewki – jeśli trafisz pod ich radar, spadnie Twoja reputacja i skuteczność. Unikaj więc:

  • wyrażeń kojarzonych ze spamem, jak: bezpłatny, darmowy, oferta specjalna, super oferta, a także wyrażeń wulgarnych i związanych z seksem,
  • capslocka, BO NIKT NIE LUBI, KIEDY SIĘ DO NIEGO KRZYCZY,
  • wielu wykrzykników!!!! lub znaków zapytania????,
  • skrótu RE: lub FWD:, sugerujących kontynuację wcześniej prowadzonej konwersacji.

4. Urwany mailing

Wysyłanie newslettera to szansa na zbudowanie długotrwałej relacji. Jednorazowo wysłana wiadomość może okazać się skuteczna, jednak nie tak bardzo, jak rzetelnie zaplanowana kampania. Podtrzymuj zainteresowanie odbiorców, regularnie dostarczając im ciekawe treści. Staraj się przy tym nie milczeć zbyt długo – przypominamy o zasadzie „nie częściej niż raz w tygodniu, nie rzadziej niż raz w miesiącu”.

5. Brak personalizacji

Dzisiejsze narzędzia pozwalają doskonale dostosować każdą wiadomość do indywidualnego odbiorcy. Dzięki opcjom personalizacji możesz dodać imię adresata do nagłówka maila, pisać inaczej do kobiet niż do mężczyzn i wysyłać precyzyjnie targetowane oferty. Korzystaj z tego! Badania firmy Experian wskazują bowiem, że personalizowane newslettery uzyskują nawet 6 razy wyższe wyniki sprzedażowe.

Dziel bazy odbiorców ze względu na płeć, miejsce zamieszkania czy zachowanie użytkowników wobec Twoich poprzednich kampanii. W ten sposób Twoje mailingi staną się zdecydowanie bardziej skuteczne.

6. Niechlujna forma

Literówki, brak przecinków, niedziałające linki czy źle wyświetlające się grafiki to absolutna klasyka złych newsletterów. Pamiętaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą – włóż więc choć minimum wysiłku w dopracowanie swoich wiadomości.

Roześlij szkic maila to znajomych lub współpracowników – niech sprawdzą, czy wszystko działa jak powinno. Wklej tekst do Worda – pomoże Ci wyłapać błędy. Możesz też przeprowadzić wstępne testy w narzędziu, którego używasz do wysyłki mailingu.

7. Niedostosowanie do urządzeń mobilnych

Już 54% odbiorców otwiera maile na urządzeniach mobilnych – a będzie ich więcej. Dlatego upewnij się, że Twoja wiadomość dobrze wygląda na ekranie smarftona. Powinna automatycznie skalować się do rozdzielczości danego wyświetlacza i być przejrzysta. Zwróć uwagę na:

  • właściwy układ treści, najlepiej jednokolumnowy,
  • brak małych detali na grafikach, które mogą pozostać niezauważone na telefonie,
  • zwięzły przekaz – liczba znaków widocznych podczas otwierania maila na urządzeniach mobilnych jest ograniczona.

8. Brzydki szablon

Jaskrawe kolory, nieczytelne fonty nadmiar treści i brak obrazków to błędy, które wciąż zdarzają się zaskakująco często. Twój newsletter nie musi być wcale małym dziełem sztuki! Ważne jednak, by nie przytłaczał odbiorcy i pozwalał się łatwo przeczytać.

Nie zalewaj użytkownika nadmiarem tekstu. Sięgaj również po dobrze dopasowane grafiki, które uatrakcyjnią komunikację. Nie szalej z barwami – wybierz maksymalnie 3 kolory, którymi posłużysz się przy projektowaniu szablonu maili. Niech tło będzie jasne i neutralne, a pozostałe elementy spójne z Twoim logotypem i przyjemne dla oka.

9. Brak Call to action

Tzw. wezwanie do działania to obowiązkowy element Twojego mailingu. Co chcesz, żeby Twój odbiorca zrobił? Przekaż mu to jasno i wyraźnie, używając odpowiedniego CTA, np. „Przejdź do sklepu”, „Pobierz materiały”, „Odwiedź nas na Facebooku”. Jeśli Twoje wyzwanie dodatkowo przyjmie formę przycisku, może zwiększyć skuteczność wiadomości nawet o 30%.

Jak prowadzić skuteczny email marketing

Nie oszukujmy się – przygotowanie dobrego mailingu to poważne zadanie, które wymaga sporych nakładów pracy. Może się opłacić, jeśli będziesz unikać wymienionych błędów. Przy tworzeniu newslettera chętnie pomoże Ci doświadczony zespół Wirtualnej Asystentki – dowiedz się więcej o naszych usługach już teraz.

Opieka nad WordPress dla stron firmowych

Pakiet podstawowy

Pakiet optymalny

Pakiet premium

Umów się na konsultację

Opowiedz nam o swoim biznesie i sprawdź, w czym możemy Ci pomóc!

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7, 50-262 Wrocław.

Dane osobowe przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość wysłaną za pomocą formularza kontaktowego. Przysługuje Ci prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu i cofnięcia w każdym momencie udzielonej zgody bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Masz również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Zaopiekujemy się Twoją stroną

Napisz do nas – umówimy się na krótką rozmowę i opowiemy Ci, jak dokładnie zatroszczymy się o Twoją stronę na WordPress.

Administratorem Twoich danych osobowych jest JB Business Group sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Jedności Narodowej 55-57/7 50-262 Wrocław.